Wolnej Polski nie byłoby bez wizjonerów. Jak wyobrażali sobie suwerenne państwo? [LISTY, DOKUMENTY]

autor tekstu:Andrzej Krajewski  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
11 listopada 2018 godz: 08:35Powrót do artykułu »

Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie wizjonerzy, którzy wyobrazili sobie suwerenne państwo. Do realizacji tej wizji potrzebna była strategia, a ta wykuwała się w ogniu debat, przede wszystkim Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego...

Afisz z Krakowa, 7 listopada 1918 r.
mniejsze zdjęciazobacz miniaturyźródło: Dziennik Gazeta Prawna
Afisz z Krakowa, 7 listopada 1918 r. fot. mat. prasowe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Luk(2018-11-11 18:19) Zgłoś naruszenie 31

  Pojawił się ciekawy artykuł o początkach niepodległości i już zebrały się neoendeckie kmiotki by popisać brednie na Piłsudskiego. A fakty są takie, że jego wizja polityczna sprzed I wojny spełniła się co do joty. Piłsudski przewidywał przed wybuchem wojny, że Rosja pogrąży się w rewolucji, ale państwa centralne i tak przegrają. Stąd kompania kadrowa i legiony, które miały być zaczynem do powstania narodowego na terenach Kongresówki i militarnym oparciem nowego państwa. Do powstania nie doszło, ale despotyczna Rosja po trzech latach wojny pogrążyła się w rewolucji a Niemcy i Austro-Węgry chyliły się ku upadkowi. W tę próżnię po upadłych zaborcach trzeba było wybrać polityka, który byłby do zaakceptowania przez najważniejsze nurty polityczne. Nie mógł być to endek bo wywołało by to bunt robotników. Nie mógł być do socjalista bo wywołało by to opór ziemian. Dlatego postawiono na człowieka który całe swe życie poświęcił dla niepodległości Polski. Stąd arystokrata Zdzisław Lubomirski z Rady Regencyjnej, stąd wszystkie stronnictwa polityczne zgodziły się, by Piłsudski został Naczelnikiem Państwa. Z funkcji tej wywiązał się znakomicie, bo nie dość, że powstrzymał groźbę wojny domowej pomiędzy stronnictwami politycznymi, to jeszcze odbudował armię która w wojnie 1919-20 pokonała czerwoną Rosję. (I za to do dziś jest obrzucany błotem przed moskiewskich trolli).

  Odpowiedz
 • gitman(2018-11-11 10:23) Zgłoś naruszenie 11

  Piłsudski - zakapior , który chciał odtworzyć I Rzeczpospolitą - rycerstwo to jego legiony i inne trepy , ograniczone mieszczaństwo i wielkie ziemiaństwo + plebs czyli fornale . Na tyle głębokie było zrozumienie tego Pana. Za to Dmowski , ponoć nie lubił rosyjskiej Dumy ale zdawał sobie sprawę , że w rządzeniu wielonarodowym krajem bez analizy danych statystycznych umrzesz w butach. Zdawał sobie sprawę , że jest żywioł , obcy żywioł jak narośl rakowa , która zdominuje żywiciela a tera okrzyknięty nacjonalistą - dobre sobie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Chwała(2018-11-11 13:45) Zgłoś naruszenie 12

  Wszystkie zdobycze militarne i sukcesy które sie przypisuje Piłsudskiemu zostałyby zmarnowane tak samo jak zwycięstwo pod Grunwaldem, gdyby nie geniusz i zręczność Dmowskiego, który w dziedzinie dyplomacji wykazał niesamowity kunszt, ponieważ znał języki obce i realia nie dał się wykiwać tłumaczom a znając dokładnie realia i szczegóły mógł ostro negocjować z całym rękawem pełnym argumentów. Trzeba jeszcze dodać Paderewskiego, który zrobił "swoje" za oceanem, to też spowodowało modę na Polskę i przychylność innych krajów. Gdybym miał wskazać kto się więcej przysłużył to wskazałbym na Dmowskiego, bo nikt inny by go nie zastąpił, Piłsudski zrobił wielką robotę ale jego zastąpić mogłoby kilka innych osób i efekt byłby podobny. Na dodatek Sanacja i parę innych szczegółów to też mu zawdzięczamy. Tak czy inaczej wynikało to wszystko z jego działań.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze