Chiny: Inicjatywa Pasa i Szlaku nie jest narzędziem geopolitycznym

autor tekstu:Źródło:PAP
19 kwietnia 2019 godz: 14:40 | Aktualizacja: 2019-04-19 14:42:39.635702+02Powrót do artykułu »

Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) nie jest „narzędziem geopolitycznym” ani metodą wpędzania krajów w kryzys zadłużenia, ale Chiny są otwarte na sugestie dotyczące obaw związanych z tym projektem – oświadczył w piątek szef chińskiego MSZ Wang Yi.

 • « wstecz
 • dalej »
1/1
Nowy Jedwabny Szlak. Kolorem czerwonym oznaczono Chiny, pomarańczowym - państwa członkowskie AIIB. Czarne linie to lądowe korytarze ekonomiczne związane z Nowym Jedwabnym Szlakem, zaś linia niebieska to główny szlak morski. Źródło: By Lommes - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58884083
mniejsze zdjęciazobacz miniaturyźródło: Creative Commons
Nowy Jedwabny Szlak. Kolorem czerwonym oznaczono Chiny, pomarańczowym - państwa członkowskie AIIB. Czarne linie to lądowe korytarze ekonomiczne związane z Nowym Jedwabnym Szlakem, zaś linia niebieska to główny szlak morski. Źródło: By Lommes - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58884083
statystyki

Komentarze (5)

 • Naiwny(2019-04-20 13:58) Zgłoś naruszenie 60

  Jasne że wyeliminowanie monopolu dolara w handlu międzynarodowym nie osłabi USA bo Ameryka żyje z ciężkiej pracy i bezinteresownie dba żeby na całym świecie była demokracja. Chinom wcale nie chodzi o to żeby uniezależnić się od amerykańskiej militarnej władzy na oceanach. Chiny tylko chcą bezinteresownie dbać o rozwój Afryki i Azji środkowej i o to żeby Niemcom łatwiej było z nimi handlować. Wszyscy chcą dobrze dla innych a nikt przecież nie jest takim egoistą żeby walczyć o dominację nad światem militarną i ekonomiczną. Na pewno USA chce tylko demokracji a Chiny chcą tylko harmonii Jing i Jang.

  Odpowiedz
 • Jurek M(2019-04-19 23:14) Zgłoś naruszenie 54

  Nord Stream 2 też podono nie jest projektem politycznym. hahaha.

  Odpowiedz
 • Devon(2019-04-20 15:49) Zgłoś naruszenie 30

  Inicjatywa Pasa i Szlaku nie jest narzędziem geopolitycznym. Jest natomiast zupełnie darmowym prezentem od Chin dla całego świata w postaci bezinteresownych inwestycji w drogi, kolej, porty, by dać pracę przy ich budowie lokalnym firmom i pracownikom, a ich kraje się bogaciły. Nawet, jeśli gdzieś nie pójdzie komuś ze spłatą pożyczek dla Chin, to Chiny co najwyżej przejmą na kilkadziesiąt lat miejscową infrastrukturę, nic strasznego. Na pewno Chiny nie będą obalać żadnego rządu, nawet najbardziej krwawego dyktatora, więc prosperita może dojść nawet do państw upadłych, które takimi chcą pozostać. Co więcej, rozrost infrastruktury sprawi, że Chiny będą mogły produkować i sprzedawać jeszcze więcej, dzięki czemu inne nacje nie będą musiały tyle i tak ciężko pracować w brudnym i nieprzyjaznym przemyśle. W Europie na przykład więcej ludzi będzie mogło pracować w turystyce, w hotelach, kawiarniach obsługujących turystów z Chin, w muzeach czy w logistyce obsługującej chińskie przewozy kolejowe. Win-win: oni sprzedają, my kupujemy.

  Odpowiedz
 • Nord(2019-04-19 22:14) Zgłoś naruszenie 20

  I to nie jest protest polityczny ;)

  Odpowiedz
 • Beny(2019-04-20 17:22) Zgłoś naruszenie 00

  "krytycy oceniają ją jako próbę zwiększenia chińskich wpływów na świecie i ryzyko wpędzania państw w pułapkę zadłużenia poprzez niezrównoważone projekty realizowane w nieprzejrzysty sposób" - to nie próba zwiększenia chińskich wpływów, a zmniejszenie wpływów amerykańskich - dlatego tak jazgoczą "krytycy" a tak naprawdę poplecznicy i lobbiści USA!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze