Jak może wyglądać CPK? Oto pomysły znanych biur architektonicznych [WIZUALIZACJE]

autor tekstu:Krzysztof Śmietana  Źródło:Forsal.pl
26 czerwca 2019 godz: 12:35 | Aktualizacja: 2019-06-26 13:04:23.755356+02

Projekty znanych na całym świecie biur architektonicznych mają być inspiracją do dalszych prac nad projektowaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wizualizacje powstały w czasie warsztatów architektonicznych, które razem ze spółką CPK zorganizowała ambasada Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

1/7
02 Terminal CPK. Koncepcja Chapman Taylor-1
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Materiały Prasowe
Chapman Taylor
Koncepcja tego biura projektowego zakłada schowanie bazowej części terminala pod potężną, przezroczystą kopułą, która zostanie ulokowana między dwoma pasami startowymi. Jak tłumaczą jej twórcy, okrągła kopuła to symbol nieskończonej jedności, a przez to nawiązanie do historii Polski. – Zasady projektowe leżące u podstaw Portu Lotniczego Solidarność są odzwierciedleniem kluczowych aspiracji Polski jako kraju: jedności, zrównoważonego rozwoju i poczucia miejsca. Zdecydowaliśmy się na odwzorowanie tożsamości narodowej w połączeniu z unikalnym efektem „wow”, który pozostawi trwałe, pozytywne wrażenie na pasażerach – powiedział Peter Farmer, dyrektor części transportowej Chapman Taylor.

Budowla będzie składała się z sześciu poziomów. Najniżej znajdą się perony kolejowe, przy czym funkcje kolejowe i lotnicze zostaną ściśle zintegrowane. Na kolejnych „piętrach” znajdą się m.in. poziom przesiadkowy dla pasażerów kolei, przyloty i odloty, saloniki business lounge i część komercyjna m.in. ze sklepami i restauracjami. Wygląd poziomów ma być inspirowany sześcioma krajobrazami Polski: wybrzeżem, jeziorami, nizinami, wyżynami, kotlinami i górami.

Architekci postawili na zrównoważony rozwój, planując zastosowanie m.in. ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła, wytwarzanie biopaliwa, zbieranie wody deszczowej i odpływowej oraz zastosowanie elektrycznych pojazdów do obsługi płyty lotniska. Jednocześnie położyli nacisk na dostęp do naturalnego światła i szerokie zastosowanie zieleni, przy czym jedną z ich inspiracji było lotnisko Changi w Singapurze. To dlatego pośrodku budowli zaplanowano dużo zieleni utrzymywanej przez cały rok, a nawet zbiornik wodny, dostępny z drewnianego pomostu, na który da się wejść z różnych części terminalu. Wszystko po to, żeby zrelaksować się przed podróżą.
statystyki

Komentarze (10)

 • sarmata(2019-06-26 15:45) Zgłoś naruszenie 166

  Najrozsądniej wygląda projekt skromnego portu z możliwością rozbudowy w razie zainteresowania linii lotniczych i pasażerów. W odróżnieniu od projektów wyczuwających megalomanię inicjatywy i proponujących inwestycję rozmiarów Manhattanu z siedmioma poziomami kolejowo-lotniczo-pasażerskimi. Ogólnie w całej inicjatywie razi oczywisty brak realistycznej oceny "commercial viability", zupełnie jakbyśmy żyli w PRL, gdy istotne było zbudowanie huty-pomnika przy okazji coś tam wytapiającej lub walcującej. Za kasę podatnika oczywiście.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • siostra Cecylia(2019-06-26 13:15) Zgłoś naruszenie 9123

  Brakuje mi koncepcji ojca Rydzyka. Na pewno wniósłby świeże spojrzenie na technikę wniebowstąpień, choć pomysł pomp ciepła już mu jacyś cwaniacy podprowadzili.

  Odpowiedz
 • Marti (2019-06-26 16:58) Zgłoś naruszenie 91

  Ten bardziej kompaktowy projekt, gdzie nie trzeba będzie przemierzać kilometrów żeby przejść z jednego miejsca na drugie i który inspirowany jest polskim rynkiem - koncepcja strzał w dziesiątkę :)

  Odpowiedz
 • obserwator(2019-06-26 19:28) Zgłoś naruszenie 232

  A gdzie miejsce na 100 metrowy pomnik, sami wiecie kogo na środku hali lotniska?

  Odpowiedz
 • Adi(2019-06-26 21:16) Zgłoś naruszenie 25

  Grimshaw - najlepszy, ale PiS pójdzie pewno w gigantomanie.

  Odpowiedz
 • Max(2019-06-27 01:46) Zgłoś naruszenie 10

  Projekt numer 5 ec wymiata

  Odpowiedz
 • olo(2019-06-26 22:58) Zgłoś naruszenie 10

  co to za mazaje?

  Odpowiedz
 • Surma(2019-06-27 14:32) Zgłoś naruszenie 00

  Pomysły mocno wyważone i doskonale dopasowane do potrzeb jeszcze nie zdefiniowanych na obecny czas. Modułowy charakter zapewni możliwości rozwoju lotniska w części obsługi pasażerów. Najbardziej ciekawy jest pomysł przestrzeni dla pasażera o kształcie modułowym z naturalnym światłem. To byłoby doskonałe rozwiązanie dla osób oczekujących godzinami na loty przesiadkowe!

  Odpowiedz
 • ree(2019-08-05 13:16) Zgłoś naruszenie 00

  pasy startowe obok budynków i hangarów, pisiołki chyba zwariowały ? i to ma być największe w rejonie lotnisko........ na pierwszy rzut oka widać, że się uduszą

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze