Radioaktywna wycieczka za 370 zł. Serial HBO wywołał turystyczny boom w Czarnobylu [ZDJĘCIA]

autor tekstu:TL  Źródło:Bloomberg
03 lipca 2019 godz: 06:25 | Aktualizacja: 2019-07-03 19:17:25.98237+02

Świat prawie zapomniał o największej katastrofie w historii energetyki jądrowej. Teraz hitowy serial HBO jak magnes, przyciąga turystów do miejsca, gdzie w 1986 r. doszło do wybuchu reaktora bloku energetycznego nr 4 czarnobylskiej elektrowni.

1/8
Reaktor nr 4 eksplodował 26 kwietnia 1986 roku, kiedy miał zaledwie dwa lata. Wybuch wyrzucił na setki metrów w górę radioaktywny gruz, w tym pręty paliwa nuklearnego zawierające materiał rozszczepialny i grafit. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar o powierzchni ponad 125 tys. km². Ten ogromny teren znajdujący się około 115 km od stolicy Kijowa stał się niezdatny do zamieszkania przez następne 24 tys. lat.
Na zdjęciu:Witryna z pamiątkami przy wejściu do Strefy Wykluczenia w Czarnobylu
statystyki

Komentarze (1)

  • pseudoturysta(2019-07-04 04:55) Zgłoś naruszenie 32

    Tak nie do końca rozumiem jaki jest cel tego artykułu. Autor chciał pokazać kilka zrobionych przez siebie zdjęć (jakich jest pełno w internecie) z tego oslawionego miejsca, czy po prostu pochwalić się, że tam był? Akurat tak się złożyło że byłem tam tuż przed całym tym boomem przy okazji zaplanowanego wyjazdu w tamte okolice. Uważam, że wyjazd specjalnie w celu tylko odwiedzenia Czarnobyla nie jest wart zachodu. Na miejscu nie ma żadnej magii, tajemniczości, a jedyną atmosfera jaka zauważyłem to komercja spęd ludzi, którzy dziesiątkami autobusów są wwozeni codziennie do strefy. Będąc w okolicy można się wybrac na jednodniowa wycieczkę, ale żeby lecieć tam specjalnie w tym celu - moim zdaniem nie warto. A lunch w "sowieckim stylu" jak to określił autor, nie różni się niczym od baru mlecznego, jakich jest pełno w PL.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze