Karol Marks był wielkim orędownikiem polskiej niepodległości [RECENZJA]

autor tekstu:Źródło:MAGAZYN DGP
08 marca 2020 godz: 19:02Powrót do artykułu »

Ideolog XIX-wiecznego komunizmu był wielkim orędownikiem polskiej niepodległości. W powstaniach narodowowyzwoleńczych widział dążenie słuszne i zgodne z jego logiką dziejów. Uważał też, że polskie powstania są bardzo nowoczesne – w tym sensie, że czerpią z demokratycznego ducha rewolucji francuskiej.

2/2
statystyki

Komentarze (4)

 • Dax(2020-03-08 21:16) Zgłoś naruszenie 1175

  Interesujące, że to co antyludzkie mogło w pewnym kontekście nie być antypolskie. Owszem, Marks mógł pochwalać powstania Polaków bo godziły w znienawidzony przez niego system, jednakże nie życzył nam raczej przy tym wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej.

  Odpowiedz
 • prawda(2020-03-09 03:20) Zgłoś naruszenie 1064

  Karola Marksa nie da się wybielić, bo ten szalony ideolog pochwalał zbrodnie i terror jako drogę do wdrożenia swoich opętańczych idei: "Jest tylko jedna droga, która może skrócić, uprościć i zintensyfikować przedśmiertne drgawki starego społeczeństwa i skurcze porodowe nowego — tą drogą jest rewolucyjny terror" — Karol Marks, The Victory of the Counter-Revolution in Vienna, 1848

  Odpowiedz
 • ta z babki D.(2020-03-09 00:03) Zgłoś naruszenie 191

  Moja rodzina poznała tych przyjaciół i braci starszych jak się ich nazywa kości Drużbackich w Katyniu na dnie rowu gniją a Rzeczypospolitej nie ma kto bronić tak się ta przyjaźń odbywa.

  Odpowiedz
 • sid(2020-03-08 23:47) Zgłoś naruszenie 720

  dla tych co wiecznie łącza Marksa z ZSRR,,,,,,,Marks wspierał wyzwolenie okupowanych narodów np w powstaniu styczniowym brały odziały lewicujące z całej europy,był statek z bronią dla powstańców wysłany przez Karola Marks,a w komunie paryskiej brali udziel komunardzi nie komuniści,rewolucja według Marksa miała być bez krwawa pracownicy mieli zakładać spółki i być wlascicelami spółek i rozpocząć się miała w państwie zachodnim;Anglia Francja Niemcy,,,,,,,,,,,,,,ZSRR od razu po rewolucji stal się dyktatura najpierw zabili resztkę białych potem anarchistów(powstanie machny czy Powstanie w Kronsztadzie)i socjalistów,trockistów a na końcu komunistów(np własnych generałów),zostali stalinowcy wierni dyktatorowi,,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze