Od Grobelnego po Amber Gold: oto największe afery finansowe w Polsce

Autor tekstu: Małgorzata Kwiatkowska  , tylko na Forsal.pl
30 czerwca 2014 godz: 05:57 | Aktualizacja: 2015-03-20 10:37:41.40531+01

Na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza nie brakowało w Polsce głośnych afer finansowych, a nazwiska ich bohaterów pamiętamy do dziś. Oto największe z nich.

Andrzej Gąsiorowski, Bożena Gąsiorowsa, Jerzy Cyran (likwidator Art-B), Meir Bar. 1996 Tel Aviv. Zdjęcie: Bialysnieg, CC-BY-SA-3.0
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Wikimedia Commons
Oscylator Art-B
Twórcami Art-B byli Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski. W 1989 r. założyli holding spółek, których łączne obroty szybko przekroczyły 300 mln dolarów rocznie, a w których zatrudnionych było kilkanaście tysięcy osób. Holding działał niemal w każdej możliwej branży. Najważniejszy w działalności Art-B był jednak tzw. oscylator ekonomiczny. Chodziło o mechanizm, dzięki któremu właścicielom udawało się kilkadziesiąt razy oprocentowywać w bankach tę samą wpłatę. Szacuje się, że straty, jakie wyrządzili w ten sposób m.in. w bankach, wyniosły ponad 400 mln zł. Mieli też wystawiać fałszywe czeki i dawać łapówki.
W 1991 r. obydwaj uciekli z rodzinami do Izraela. Gąsiorowski cały czas jest na wolności. Bagsik zaryzykował w 1994 r. wyjazd do Szwajcarii, gdzie został aresztowany i przekazany Polsce. Sąd skazał go na 9 lat więzienia, ale odsiedział tylko część kary. Więzienie opuścił w 2004 r.

Na zdjęciu Andrzej Gąsiorowski, Bożena Gąsiorowsa, Jerzy Cyran (likwidator Art-B), Meir Bar. 1996 Tel Aviv. Zdj.: Bialysnieg, CC-BY-SA-3.0
statystyki

Komentarze (2)

  • pamiętnik,,(2015-01-04 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Fundusz Zadłużenia Zagranicznego nie był powołany w roku 1998 tylko w 1989 a to wielka różnica ,poza tym Pani Małgorzata Kwiatkowska widocznie jest trochę za młoda aby pisać o tych sprawach o których nie ma pojęcia,Błąd w dacie dokonała myśląc ze data 1998 jest prawidłowa(dlatego aferę z FOZZ umieściła jako trzecią a nie pierwszą jak powinna.Pewnie nie musiała w tych czasach stać w kolejce po zasiłek gdy te świnie z walizkami pełnymi ukradzionych pieniędzy uciekali za granice.Wiele osób ucierpiało z powodu tych kradzieży na wielką skalę,całe społeczeństwo często nieświadomie, odczuwało skutki,wiele osób do dzisiaj cierpi przez to nędzę i biedę. Hańba aferzystom !!!

    Odpowiedz
  • realista(2016-03-21 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba być bardzo pazernym i chytrym żeby wsadzić pieniądze w taki s-f. :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze