Powrót do przyszłości: Jak 100 lat temu wyobrażano sobie świat za… 100 lat?

Autor tekstu: Bartłomiej Mayer  , tylko na Forsal.pl
28 lipca 2014 godz: 06:01 | Aktualizacja: 2015-12-03 08:38:48.331975+01

Prawie 100 lat temu wydawany w Krakowie ogólnopolski „Ilustrowany Kuryer Codzienny” w kilku artykułach opisywał to, jak wyglądać miałoby życie ludzi na początku XXI wieku. Niektóre z tych futurystycznych wizji rodem z lat 20. i 30. dziś będą budzić nasz śmiech, inne mogą się wydać zadziwiająco trafne.

1/18
WarsHistoria
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Materiały Prasowe
Wiosną 1926 r. „Ilustrowany Kuryer Codzienny” wydrukował tekst pt.: "Świat w roku 2000-nym", w którym zaprezentował redakcyjną wersję przyszłości. Jednak cztery lata później sięgnął po wydaną właśnie książkę lorda Birkenheada, Fredericka Edwina Smitha pt.: „Świat w roku 2030".
"Dobrą niewątpliwie stroną koncepcyj, jakie rozwija lord Birkenhead jest to, iż mają podkład silnie realistyczny” - pisał londyński korespondent Kuryera. Według niego książka jest "fantazją realną, opartą na przesłankach naukowych, na analizie współczesnych stosunków gospodarczych świata i możliwości, jakie gigantyczny postęp techniki w niedalekiej przyszłości siłą rzeczy zrodzić musi". Na ile ziściły się owe naukowe prognozy?
statystyki

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze