Konkurencyjne państwo dobrobytu istnieje. Oto najważniejsze dane o gospodarce Szwecji

Autor tekstu: Grafika: TL  KN  , tylko na Forsal.pl
11 września 2014 godz: 05:01 | Aktualizacja: 2014-11-16 22:12:20.018427+01

To sztandarowe państwo dobrobytu, choć odczuło skutki kryzysu, może się dziś pochwalić bardzo dobrymi wskaźnikami gospodarczymi. Oto gospodarczy obraz Szwecji.

1/6
PKB
Szwedzka gospodarka przez wiele lat poprzedzających kryzys finansowy doświadczała stosunkowo wysokiego i stabilnego wzrostu. Przedkryzysowy szczyt jeśli chodzi o wysokość PKB skandynawski kraj zanotował w II i III kwartale 2006 roku. Wówczas gospodarka rozwijała się w tempie prawie 5 proc.
Pod koniec 2008 roku Szwecja weszła w najgłębszą i najdłuższą recesję od czasu kryzysu z lat 30 – przez pięć kolejnych kwartałów gospodarka kraju zmniejszała się w szybkim tempie.
Pierwszym okresem, w którym kraj doświadczył ponownego wzrostu, był I kwartał 2010 roku. Wówczas wzrost PKB wyniósł ponad 3 proc.
Pierwsze dwa kwartały 2014 roku to wzrost sięgający prawie 2 proc. Szwedzkie ministerstwo finansów w lipcowej prognozie przewiduje, że wzrost PKB pod koniec tego roku wyniesie 2,5 proc. oraz 3,1 proc. w 2015.
statystyki

Komentarze (3)

 • Heh(2014-09-14 11:25) Zgłoś naruszenie 12

  Szwecja się cały czas rozwijała z dużym socjalizmem, a teraz zmniejszając ten socjalizm spowodowała bum. Natomiast Francja nie zmniejszyła socjalizmu, ani o jotę, a go zwiększyła nakładając podatki na bogatych itp.

  Odpowiedz
 • mm(2014-09-14 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jak dziala panstwo szwedzkie, ze nie maja deficytu, chociaz maja "socjalizm idealny", czyli dobrobyt dla wszystkich, niskie bezrobocie, itd.?

  Odpowiedz
 • Pit12(2014-09-14 13:53) Zgłoś naruszenie 00

  A analizując gospodarkę szwedzką - wzięto pod uwagę stopniową ucieczkę przemysłu przy jednoczesnym upadku części jego sektorów i wykupieniu ich np. przez koncerny chińskie i tureckie? Sony ostatnio ogłosiło pozbycie się Ericssona (mają pakiet kontrolny od czasu jego otarcia się o bankructwo kilkanaście lat temu) który od lat nie przynosi już zysków oddając rynek telekomunikacji chińskiemu Huawei, sam sobie nie poradzi.
  Bogaci Szwedzi omijają system podatkowy mając kilka paszportów i wyprowadzając kapitał z kraju - w Szwecji udają klasę średnią (włącznie z Kampradem i jego rodziną którzy wynagrodzenie biorą od własnej holenderskiej fundacji :D ). Wysokie podatki w Szwecji są w praktyce nie do wyegzekwowania, płaci je tylko... król :D Żaden Szwedzki sportowiec nie płaci podatków od dochodu w kraju tylko bierze je na swój drugi/trzeci paszport.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze