Polska i Czechy - gospodarcze starcie. Jak wypadamy na tle naszego południowego sąsiada?

autor tekstu:TL  Źródło:forsal.pl
12 listopada 2014 godz: 06:40 | Aktualizacja: 2015-11-02 12:56:26.447931+01

W kolejnym gospodarczym starciu Forsal.pl postanowiliśmy przyjrzeć się naszemu południowemu sąsiadowi. Jak Polska i Czechy radziły sobie po wstąpieniu do Unii Europejskiej? Zobacz porównanie wybranych wskaźników makroekonomicznych.

1/11
Polska i Czechy - PKB w mln PPS
Od 2004 do 2013 roku PKB Polski liczony w standardzie siły nabywczej (PPS - Purchasing Power Standard) wzrósł o ponad 61 proc..W tym samym czasie PKB Czech zwiększyło tylko o ¼.

Punkt dla Polski.
statystyki

Komentarze (36)

 • sąsiad(2014-12-18 08:02) Zgłoś naruszenie 50

  Mieszkam przy granicy czeskiej i także byłbym ostrożny co do oceny sytuacji życia w Czechach. Autostrady..? z całym szacunkiem ale w Polsce są lepsze, a inna sprawa jaki jest system poboru opłat. Poza tym może i mają bardziej stabilnie w sensie pracy, czy warunków na których mogą się zadłużyć czy inwestować ale biurokrację mają równie imponującą jak u Nas. Wg mnie Czesi bardziej akceptują to, że państwo rozwiązuje pewne sprawy za Nich bądź narzuca im pewien sposób postępowania, Polacy nie są tak pokorni i może lepiej. W polskich sklepach faktycznie jest ich dużo, no kiedyś było odwrotnie, przyjeżdżają tutaj bo żywność, którą tam mają jest niedobra, więc najnormalniej wybierają to co lepsze. Gastronomia tam - chyba na plus dla Nich. Pod względem wyglądu Ich miast to tak jakby u nas cofnąc się o 15-20 lat. Są bardziej czyści, w przygranicznych terenach niestety częściej można zobaczyć polskie śmieci.

  Odpowiedz
 • janciowodnik(2015-05-27 12:10) Zgłoś naruszenie 52

  PKB na osobę potwierdza, że Czesi nie mieli takiego gospodarczego "geniusza" jak Balcerowicz, Lewandowski czy Bielecki.

  Odpowiedz
 • Do diabła z PKB(2014-12-27 08:32) Zgłoś naruszenie 51

  A jak wygląda porównanie współczynnika Giniego? Idę o zakład, że w Czechach jest mniejszy.

  Odpowiedz
 • mmx(2014-11-12 10:17) Zgłoś naruszenie 43

  Proszę pamiętać o tym, że Czechy były krajem dużo bardziej rozwiniętym niż Polska w czasach komunistycznych. I mniej zniszczony przez wojnę. Sądzę, że postęp jaki dokonaliśmy jest imponujący i Czechy niebawem zostaną w tyle!

  Odpowiedz
 • baba(2014-11-12 11:36) Zgłoś naruszenie 41

  Mieszkam w Saksonii przy granicy z Czechami. Po przejechaniu granicy ma sie wrazenie ze czlowiek wiechal do kraju 3-go swiata. Z koleji Praga jest bardzo piekna, jedno z najladniejszych europejskich miast. Rozwoj w Polsce jest o wiele bardziej widoczny i Polacy sa bardziej przedsiebiorczy. Czesi sa bardziej konserwatywni co widac tez w ich nastawieniu do zycia- jak najmniej zmian. Nie bez powodu Polska jest wzorem do nasladowania, Czechy sie jako wzor niestety nie nadaja.

  Odpowiedz
 • 7(2014-11-15 18:03) Zgłoś naruszenie 41

  W 2013 zagraniczne koncerny wywiozły oficjalnie z Polski 16 mld euro zysków i pewnie drugie tylko w postaci szwindli transferowych. PKB jest więc wskaźnikiem mało miarodajnym, najważniejszy jest PNB. To wiadomość dla porąbanych lemingów karmionych TVN.

  Odpowiedz
 • Waldemar Walas(2015-08-15 15:03) Zgłoś naruszenie 48

  W 4 razy mniejszych Czechach sprzedaje się 2 razy więcej książek niż w Polsce, czyli czytają 8 razy więcej. Na każdym kroku widać młodych ludzi z kijami do hokeja, również w lecie. Czesi nie kupują wielkich samochodów, ani wielkich domów, jeżdżą zwykle małą skodą Fabia, mieszkają w małych domkach albo zwykłych mieszkaniach, za to chodzą do teatru, czytają książki, uprawiają sporty. W porównaniu z Czechami, Polactwo to zwykłe buraczaństwo jest. Czesi żyją skromnie, ale ciekawie. W co trzeciej hospodzie ktoś sobie gra na jakimś instrumencie, bo pod względem muzycznym to jedno z najbardziej wyedukowanych społeczeństw. Czesi nie gonią za tym żeby mieć wielką furę i wielki dom na pokaz, w ogóle nie żyją na pokaz, za to żyją fajnie, wesoło i z dystansem, poczuciem humoru, wszechobecną autoironią. Gospodarcza Polska jest jakieś 20 lat za Czechami, ale mentalnie, kulturowo i cywilizacyjnie jakieś 100 lat w tyle. Polactwo nadal żyje w czasach feudalnych z mentalnością chłopa pańszczyźnianego, który marzy o tym żeby być panem i wszystkich poniżać, a przynajmniej obnosić się ze swoim bogactwem na pokaz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Z pogranicza(2015-05-27 15:20) Zgłoś naruszenie 35

  Fajne wykresy ale na tym się kończy . W Czechach ludzie żyją lepiej i to nie tylko finansowo . Czechy jako państwo są dla Nas wzorem nieosiągalnym . Kolej czeska działa , autobusowa działa , winiety się sprawdzają .
  Sam oglądałem grupy młodych ludzi z miotłami na drogach ??? . To bezrobotni . sama rejestracja to jeszcze nie prawo do pobierania zasiłków.
  Czesi to inna mentalność to nie jest polski kołtun gdzie religii od cholery a czyny jak w Talibanie.

  Odpowiedz
 • TomV(2014-11-16 16:20) Zgłoś naruszenie 33

  Pamiętam w latach 80-tych w Czechach na każdej fabryce i murach w miastach wisiały komunistyczne slogany i czerwone gwiazdy. Czesi byli pierwsi w czapkowaniu ZSRR, pewnie nie bezinteresownie. Teraz czapkują Niemcom (np Skoda). I nieźle na tym czapkowaniu wychodzą, ale honoru w tym nie ma za grosz.

  Odpowiedz
 • Ghostbuster(2015-05-26 16:56) Zgłoś naruszenie 30

  ja z kolei uważam, że nie powinniśmy mieć kompleksów wobec Czechów. Czechy nie były tak zniszczone w czasie II Wojny Światowej jak Polska. Poza tym uważam, że Polacy są bardziej pracowici i obowiązkowi od Czechów, którzy podchodzą do życia trochę na luzie. Im już bliżej mentalnością do ludzi z krajów południowych niż do północnych. Natomiast my lubimy sobie wmawiać jak to u nas jest źle, a jak to u innych jest fajnie. Może to i dobrze, bo mamy dużo samokrytycyzmu, a wysoki poziom niezadowolenia stanowi motywację do zmian na lepsze.

  Odpowiedz
 • qe(2014-11-12 10:41) Zgłoś naruszenie 13

  W Czechach jest bardzo niedobrze jeśli nie potrafią sobie wyliczyć słusznego pkb.
  To raz a dwa, że mogliby skorzystać z polskiego sposobu na wzrost. Sprzedajesz nerkę a kasę wydajesz na alkohol. Rośnie pkb i dobre samopoczucie.

  Odpowiedz
 • sumar(2014-11-12 12:07) Zgłoś naruszenie 11

  Kolejny raz mam wrażenie, że informacje na tym portalu czytają frustraci i niedoedukowani bezrobotni. Całe szczęście 2 wpisy, w tym nr 9, przywróciły mi wiarę w rzeczywistość.
  Zgadzam się, że Czesi startowali z wyższego poziomu, że proporcjonalnie mają więcej autostrad. Ale prawdą jest, że ich autostrady jakością do naszych nie przystają i że ich miasta wyglądają wiele biedniej od naszych. Nie jestem hura-optymistą, ale nie tylko my od Czechów, ale przede wszystkim Czesi od nas mogą się wielu rzeczy nauczyć.

  Odpowiedz
 • Wole Czecha niz Lecha(2015-11-02 20:22) Zgłoś naruszenie 14

  Trzeba jeszcze porownac sluzbe zdrowia, edukacje, koleje, relacje wladza-obywatel, zwlaszcza na poziomie gmin, nepotyzm i td. Czechy moze nie wygladaja lepiej, bo w ogole nie jest to zpoleczenstwo typu "zastaw sie a postaw sie" ale ludziom zyje sie tam bezpieczniej i stabilniej. Polacy uwielbiaja pawie ogony itp. znamiona statusu i pokazuchy, Czesi sie z tego smieja. Za to wiecej czytaja. Niestety Polakom blizej do Rosjan i Ukraincow niz do Czechow.

  Odpowiedz
 • Kazimierz 65(2014-12-23 21:15) Zgłoś naruszenie 10

  forsal robi za agendę pijaru PO. W ten sposób można udowodnić że najbardziej zadowoleni z życia są Białorusini, nie mówiąc o chinczykach

  Odpowiedz
 • leming(2014-11-12 07:40) Zgłoś naruszenie 00

  I co z tego ze PKB wzrosl wiecej niz w czechach skoro pracujemy 6 zl za godzine na czarno lub smieciowka lub minimalna kase to robia bogaci poniewaz bogaci sie bogaca a biedni biednieja

  Odpowiedz
 • lkjlkj(2015-11-02 15:04) Zgłoś naruszenie 00

  z nasza deflacją rosnącą coraz szybciej oraz coraz większym zadłużeniem pkb - na pewno jesteśmy liderem na arenie światowej. bezrobocie spada - emigracja na zachód polaków rośnie ;) gratulacje

  Odpowiedz
 • no_way(2015-05-26 19:31) Zgłoś naruszenie 02

  Dane MFW za 2014r. mówią coś innego.
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29_per_capita

  Odpowiedz
 • rrr(2015-05-27 20:33) Zgłoś naruszenie 01

  w PL jest taka przepaść miedzy bogatymi a biednymi jakiej nie ma w Czechach

  Odpowiedz
 • Hot(2014-11-12 19:25) Zgłoś naruszenie 01

  Poszukujesz szybkiej pożyczki:
  - bez BIK
  - dostępnej przez Internet
  - bez zaświadczeń
  - pieniądze w 15 minut
  - nawet do 6000zł

  Odwiedź http://hotchwilowka.pl

  Odpowiedz
 • Passerby(2014-11-12 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Warto by porównać pod względem parametrów ekonomicznych część ludności Polski i Czech mieszkającą w miastach. W Polsce nadal ok. 40% ludności mieszka na wsi. Ogromna cześć tej ludności jest niemal całkowicie bezproduktywna gospodarczo pomijam obszary wiejskie wokół dużych miast). Żyją ze skrawków ziemi, zasiłków, pracy dorywczej i renty babci. To tak naprawdę to rezerwa demograficzna. Ci ludzie w wieku produkcyjnym stopniowo migruję do miast lub za granicę. W ten sposób stopniowo zmniejsza się obszar bezproduktywności. Czesi takich prostych rezerw już nie mają. Podejrzewam że gdyby porównać tylko ekonomię miast Polska pobiłaby Czechy już teraz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze