Oto najbardziej absurdalne podatki na świecie [GALERIA]

autor tekstu:Daniel Maikowski  Źródło:forsal.pl
11 listopada 2014 godz: 05:23 | Aktualizacja: 2016-03-07 11:36:43.244028+01

Historia uczy nas, że opodatkować można praktycznie wszystko, choć nie zawsze z pozytywnym skutkiem. W końcu - jak zwykł mawiać Benjamin Franklin - na tym świecie pewna jest tylko śmierć... i podatki. Prezentujemy 10 najbardziej absurdalnych danin na świecie.

1/10
Grill
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Podatek od grillowania (Belgia)
W 2007 roku władze Walonii postanowiły nałożyć na mieszkańców tego regionu podatek od grillowania. To jeden ze sposobów na walkę z globalnym ociepleniem. Szacuje się, że podczas przygotowywania posiłku na grillu do atmosfery przedostaje się od 50 do 100 gram gazów cieplarnianych. W związku z tym każdy Walończyk, który chce rozpalić przydomowego grilla, musi wnieść opłatę w wysokości 20 euro. Władze regionu bardzo poważnie podchodzą do egzekwowania tego prawa, a pomagają im w tym helikoptery z kamerami termowizyjnymi. Pomysł opodatkowania grillowania kilka miesięcy temu pojawił się również w Polsce. Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział wówczas wprowadzenie akcyzy na brykiet węglowy.
statystyki

Komentarze (7)

 • Hub(2014-11-19 16:01) Zgłoś naruszenie 40

  ROFL, w egzekwowaniu podatku od grillowania biorą udział helikoptery, które zużywają dużo więcej paliw kopalnianych 1000 grillów razem wziętych.

  Odpowiedz
 • axcv(2014-11-11 13:59) Zgłoś naruszenie 10

  Co jest absurdalnego w podatku od niezdrowej żywności?

  Odpowiedz
 • Sebastian(2014-11-11 18:28) Zgłoś naruszenie 00

  Abstrahując od braku sensu podatków od emisji w ogóle, to co absurdalnego jest w tym, że hodowca ma płacić? Dlaczego ma być uprzywilejowany w stosunku do np. właściciela fabryki? Podobno jest równość podmiotów gospodarczych wobec prawa. Jedyny absurd to to, że dotyczy to wyłącznie krów.

  Odpowiedz
 • jacezar(2014-11-11 21:11) Zgłoś naruszenie 00

  Podatek od podnoszenia umiejetnosci absurdalny? A co z naszym FGŚP, Fundusz Pracy?

  Odpowiedz
 • są u władzy aby dbać o swoje majątki(2014-11-12 05:34) Zgłoś naruszenie 00

  Franklin miał rację nie do końca. Pewna jest tylko śmierć. Podatków nie płaci się w wielu państwach arabskich np. ZEA, Kuwejt, Arabia Saudyjska. Także przywódcy wielu państw nie płacą podatków bo dostali zwolnienia podatkowe. Np. były prezydent Ukrainy Janukowycz. A jeszcze więcej polityków płaci symboliczne podatki np Putin który ma majątek szacowany na kilka bilionów dolarów. Jego najbliższy przyjaciel i oligarcha chwali się majątkiem 3 bilionów dolarów i mieszka w Anglii. Imponujące sumki nieprawdaż?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pit12(2015-04-08 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  Belgowie raczej bronią własnej kuchni i systemu opieki zdrowia :D
  Problemu by nie było gdyby nie istniały powszechne ubezpieczenia społeczna a każdy byłby zobowiązany do opłacania indywidualnej polisy w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym (choćby i społecznym czy zawodowym, to nie muszą być korporacje).
  Za idiotę który się zapuści płacić muszą później wszyscy od operacji przez refinansowane leki itd. Na jednego debila płacić musi paru innych którzy potrafią się kontrolować i nie doprowadzają się do stanu. Oczywiście, są jeszcze predyspozycje genetyczne ale kupa przypadków schorzeń stawów i nadwagi, miażdżycy jest wynikiem takiej a nie innej drogi życia.
  Albo znieść powszechne ubezpieczenia oparte na powszechnej zrzutce albo rzeczywiście, wprowadzić karne opłaty za niezdrowe zachowania (albo np. ograniczyć świadczenia alkoholikom - szybszy zgon, mniejszy problem dla reszty).
  Niewygodne ale rzeczywistość to nie bajka a na leczenie trzeba skądś wziąć. Opłaty nie muszą być zresztą w formie podatków osobowych ale jako pośrednie, w cenie niezdrowych produktów (np. wysokosolonych na Węgrzech i podobne rozwiązania w paru krajach europejskich).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze