Zawody bez przyszłości? Zobacz, jakie branże czekają największe cięcia [RANKING]

Autor tekstu: D.M.  , tylko na Forsal.pl
06 grudnia 2014 godz: 09:01 | Aktualizacja: 2015-10-02 08:59:41.490103+02

Technologia zmienia nasz świat na lepsze, ale nie wszyscy są z tych zmian zadowoleni. Szczególnie, gdy postęp technologiczny oznacza dla nich utratę dotychczasowej pracy i zmusza do przebranżowienia. Serwis CareerCast.com przygotował zestawienie profesji, które w najbliższych latach zdecydowanie stracą na znaczeniu. Dla kogo „niewidzialna ręka rynku” okaże się bezlitosna?

1/10
Listonosz
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Listonosz

Prognozowany spadek zatrudnienia do 2022 r.: -28 proc.
„Ludzie listy piszą” – śpiewali niegdyś Skaldowie. Dziś piszemy raczej e-maile, a elektroniczny obieg dokumentów coraz częściej pojawia się również w instytucjach państwowych, które dotychczas utrzymywały przy życiu branżę pocztową. Listonoszom z pewnością nie pomogą też pomysły takich firm jak Amazon czy UPS, które zapowiadają, że już wkrótce przesyłki pod drzwi naszego domu dostarczać będą drony.
statystyki

Komentarze (23)

 • cougar(2014-12-07 08:53) Zgłoś naruszenie 21

  Kierowca ciężarówki-od kilku lat są testowane bezzałogowe ciężarówki . Upadek tego zawodu to kwestia czasu

  Odpowiedz
 • Jac(2014-12-08 14:03) Zgłoś naruszenie 10

  Jedyna pocieszająca informacja w tym zestawieniu to mniejszy popyt na drwali, bo będzie więcej drzew i zieleni,

  Odpowiedz
 • LOLO(2014-12-10 23:39) Zgłoś naruszenie 10

  Dodatkowo:
  1.Kierowcy, motorniczowie, kolejarze etc - Dzięki autonomicznym pojazdom, i już nie tylko google car. Londyńskie metro zamówiło na 2020 rok 250 składów autonomicznych pociągów metra.
  2. Sprzedawcy i kasjerzy w sklepach - e-zakupy + zakupy z robo i wirtualnymi asystentami na terenach sklepów, już testowane na świecie.
  3. Magazynierzy - zastąpienie przez roboty przypominające Artiditu z gwiezdnych wojen. już testowane.
  4. Dziennikarze internetowi - W USA duża część artykułów na portalach jest już pisana przez specjalne programy. Ludzie nawet nie zdają sobie z tego sprawy.
  5. Budowlańcy - w Chinach już drukuje się domy w 24h w stanie surowym (z tworzywa na bazie betonu). Na uniwersytecie w Holandii jest projekt opracowujący druk hali z hydrauliką i elektryką o powierzchni 200 m2 w 24h.
  I można by tak wymieniać i wymieniać.
  Pracy jest coraz mniej... wystarczy spojrzeć na statystyki ze świata, stąd tak duża ilość zatrudnienia na części etatu.
  Postęp technologiczny do 2050 całkowicie zrewolucjonizuje obecny system ekonomiczno społeczny.

  Odpowiedz
 • Bevan(2014-12-07 01:14) Zgłoś naruszenie 10

  km: piszesz, że wrócimy do gazet i listów, bo są mocno zakorzenione w naszym mózgu. Niestety są zakorzenione w twoim, może w moim też jeszcze trochę - mam 26 lat. Ale w przypadku młodszych ode mnie roczników, a także sporej części moich rówieśników, o takim zakorzenieniu nie można mówić. Jesteśmy wychowani w internecie na "treści instant". Klikamy, wpisujemy i otrzymujemy informację albo przekazujemy naszą odbiorcy po drugiej stronie komunikatora. Sentymentalistów wielu nie znajdziesz, za to czas się liczy. Nie wierzyłbym w jakiekolwiek szanse odwrócenia tego trendu, chyba że analizowalibyśmy jakieś apokaliptyczne scenariusze powrotu do jaskiń w wyniku burzy na słońcu albo czerwonego przycisku Putina.

  Odpowiedz
 • Mariusz(2016-10-19 16:35) Zgłoś naruszenie 10

  Oby pod mój dom drony nie latały - bo powietrze jest dla ludzi którzy latają, a nie dla dronów ... śmierdzące lemingi i informatyczne pajace z amazonów - mam nadzieję że ten cały pajacyzm nowoczesno informatyczny wytnie się razem z wszystkimi którzy w tym uczestnicza

  Odpowiedz
 • zielony(2015-01-23 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma czegoś takiego jak "niewidzialna ręka rynku". Poczytaj Adam Smitha, a później zabieraj się za pisanie artykułów. Tak to jest jak brać studencka nowej generacji przyswaja sobie wiedzę z "pedeefów".

  Odpowiedz
 • Amanda(2014-12-09 10:22) Zgłoś naruszenie 01

  Na całe szczęscie byłam bardzo przewidującą osobą.Przede wszystkim postawiłam na opanowanie do perfekcji języka francuskiego,bez żadnych kłopotów zatrudniłam się w agencji towarzyskiej,mam wiele nadgodzin,firma rozwija się,bezrobocie mi nie grozi.Raz w roku wyjeżdzam na kursy doszkalające na Rivierę francuską.

  Odpowiedz
 • dr maybach.(2014-12-11 16:20) Zgłoś naruszenie 01

  Autor zalozyl "konskie okulary" Przez wprowadzenie do uzytku komputerow i drukarek ilosc zuzywanego papieru radykalnie wzrosla.Do tego drewno to nie tylko papier lecz budownictwo,transkort(palety) opakowania,ocieplenie domow i wreszcie opal.W polskich elektrowniach spala sie setki tysiecy metrow szesciennych drewna..
  Czytnik Kindl mozna kupic za kilkadziesiat €.Pomimo to duzo czesciej widzi sie w podrozy ludzi czytajacych gazety i ksiazki i to jest niezalezne od wieku czytelnikow.Widzi sie rowniez podroznych z elektronicznymi gadzetami w lapkach,lecz moze 1/ cos czyta.Reszta gra i ci chyba nigdy nieczego nie przeczytali i nie przeczytaja. Nie wyobrazam sobie jak mozna pojsc do lozka z tabletem lub czytnikiem.Z gazeta lub ksiazka jak najbardziej.

  Odpowiedz
 • zaciekawiony i zniesmaczony(2017-06-20 22:21) Zgłoś naruszenie 00

  "Odczytywacz liczników..." Boże, co za pisacz głupotów to wymyślił?

  Odpowiedz
 • sołtys(2015-07-24 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  A urzędników jak zwykle przybędzie.

  Odpowiedz
 • xenomorph(2014-12-07 08:02) Zgłoś naruszenie 00

  Akurat poborca skarbowy (bez pojęcia nazwany tutaj podatkowym) będzie cały czas potrzebny. Proszę Państwa, poborca nie jest od klepania deklaracji tylko egzekucji podatków w terenie. Tego komputer nie zrobi.

  Odpowiedz
 • hehehe(2014-12-06 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  Politycy, pożyczkodawcy i kredytodawcy. Szansa upadku 100%

  Odpowiedz
 • JHF783(2014-12-09 22:46) Zgłoś naruszenie 00

  zaś wytwórcy g***wnianego contentu w sieci ciągłe wzrosty, woohoo!

  Odpowiedz
 • ank(2014-12-09 22:20) Zgłoś naruszenie 00

  "Nie zmienia to jednak faktu, że również rolnictwo zmierza dziś w kierunku nowoczesności i automatyzacji, która powoduje, że tę samą pracę można wykonywać przy udziale zdecydowanie mniejszej liczby osób."... Chemią się nie przejmujmy, bo i tak kupią to ludzie których nie stać na inne jedzenie.

  Odpowiedz
 • as(2014-12-07 23:47) Zgłoś naruszenie 00

  papier wraca do łask, choć dotyczy to bardziej pokolenia ludzi 28+ do którego sam należę. młodsi czytają coraz mniej i coraz trudniej idzie im się skupić, popełniają też mnóstwo błędów ortograficznych, uroki wirtualnego świata, oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy

  Odpowiedz
 • Obserwator(2014-12-10 08:11) Zgłoś naruszenie 00

  Jak czytam, że papier wraca do łask, albo że dzieła sztuki na papierze mają to coś, czego nie mają elektroniczne, to mnie krew zalewa. Z kolei papierowe książki i wytwory sztuki nie mają tego czegoś, co mają elektroniczne i tak można w kółko Macieju o czymś bliżej nieokreślonym, bo betoniarka też tego nie ma. Papier to przeżytek nie tylko ze względów mobilno-magazynowych, ale także ekonomicznych. W epoce e-inka powinien być wycofany z obiegu przez niepotrzebny proces wytwarzania i hodowania drzew doprowadzający do degradacji środowiska oraz uniemożliwiający uprawy w tym miejscu pożywienia dla wszystkich niedożywionych (choć to można by poprawić zmieniając system ekonomiczny, ale to inna broszka). Kto to widział, aby dla sentymentu postępować nieodpowiedzialnie i dalej wykorzystywać papier.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obi(2014-12-10 07:28) Zgłoś naruszenie 00

  dziwny ranking. Robiła go osoba bez znajomości realiów przyszłości. Gdyby istniała telepatia to żadna forma druku nie byłaby potrzebna. A postęp technologiczny idzie właśnie w tym kierunku. Bardziej przemawia do mnie wizja ze Star Treka Voyagera

  Odpowiedz
 • km(2014-12-06 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  wąskie spojrzenie. Można przyjąć tezę, że listonoszowanie będzie dodatkiem a za 10 lat zostanie wysłany ostatni list tradycyjny. Prasa też ma być e-internetową, książki to już e-booki. Czasami jednak dzieje się tak np. w modzie że wracamy do czegoś i tutaj też będziemy wracać bo ile można czytać z ekranu monitora? wydrukować? ale co katalog tematów z serwisu prasowego? wrócimy spokojnie do gazet i listów bo mocno są zakorzenione w naszym mózgu. Tak poza tym takie rozważania o niczym. Ja napiszę tak. Kiedy ludzie wynajdą reaktor fuzyjny np. wszyscy górnicy stracą pracę, cała branża OZE padnie, samochodowa zmieni się nie do poznania - wsumie będziemy latać poduszkowcami, powstaną nowe rodzaje broni czyli padnie przemysł zbrojeniowy bo przewagę będzie miał ten kto ma reaktor fuzyjny. ;p

  Odpowiedz
 • mietek(2014-12-06 18:06) Zgłoś naruszenie 00

  Operator wiertarki.

  Odpowiedz
 • sylver(2014-12-06 17:44) Zgłoś naruszenie 00

  w ************* wszystkie zawody nie mają przyszłosci lub ich przyszłosc jest palcem na wodzie pisana. I ci sami ludzie wyjeżdzając do ucywilizowanych krajów znajdą prace w swoim zawodzie i bedą mieli lepszą przyszłosc i perspektywy i przyzwoite życie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze