Nie tylko Rosja. Oto kraje, które zmagały się z sankcjami. Część wygrała

Autor tekstu: AP  , tylko na Forsal.pl
13 stycznia 2015 godz: 06:21 | Aktualizacja: 2015-03-27 09:36:39.43392+01

Sankcje gospodarcze to nie tylko udręka Rosji, Iranu czy Kuby. Nałożone zostały nawet na Polskę. Na przestrzeni lat w zaledwie kilku przypadkach odniosły jednak one założony skutek. O ich nieskuteczności przekonał się nawet prezydent Obama. I zniósł sankcje nałożone za rządy Castro.

Kartka na zakupy z czasów PRL
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Wikimedia Commons
Polska Rzeczpospolita Ludowa
- Co jest moralne? Czy ulec i pomóc rządowi, który doprowadził do tego stanu i może nawet zwiększyć represje, czy też czekać z gotowością niesienia bezpośredniej pomocy społeczeństwu polskiemu, tak aby ta pomoc nie wzmacniała ręki rządu? – pytał retorycznie prezydent Ronald Reagan po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. Nasz dzisiejszy sojusznik, Stany Zjednoczone, jeszcze tego samego roku narzucił na Polską Rzeczpospolitą Ludową sankcje gospodarcze. Jak przypomina Polskie Radio, USA zamroziły oficjalne kontakty z PRL, zawiesiły rządowe gwarancje na kredyty, wprowadziły zakaz połowu na amerykańskich wodach i wstrzymały dostawy dla rolnictwa. Polskie samoloty otrzymały zakaz wstępu w amerykańską przestrzeń, częściowo zawieszono współpracę naukową, zablokowano nam dostęp do nowych technologii. Propaganda amerykańska podkreślała, że sankcje są skierowane tylko przeciwko władzom PRL, a nie społeczeństwu. Sankcje pogłębiły jednak kryzys gospodarczy nad Wisłą, zadłużona gospodarka nie była w stanie zdobyć więcej dolarów na spłatę kredytów. Towary importowane z Zachodu zamknęły się w Pewexach, dostępne jedynie za dolary i tzw. waluty wymienialne. Na inne dobra wprowadzono kartki, od butów dziecięcych po samochody i papierosy. Sankcje zniesiono dopiero w 1987 r.
statystyki

Komentarze (5)

 • Marian(2015-01-13 08:46) Zgłoś naruszenie 00

  NALEŻY BYĆ PO PROSTU CIERPLIWYM.MR.Putin liczy że Zachód nie będzie konsekwentny i wszystko stopniowo ucichnie.Ale myślę ze UE i USA powinny zadbać żeby sprawa okupacji sowieckiej cały czas funkcjonowała w przestrzeni medialnej.Takie "odświerzanie".Dzięki temu sankcje będą funkcjonować ,ropa tanieć ,roSSja biednieć,jej obywatele się buntować a mr.Putin robić w majty.Oprócz tego roSSja mniej będzie przeznaczać na zbrojenia co wpłynie na bezpieczeństwo m.in. i Polski.W DŁUŻSZEJ PERSPEKTYWIE SANKCJE WOBEC ROSSJI TO SAME KORZYŚCI DLA CYWILIZOWANEGO ŚWIATA.

  Odpowiedz
 • mira(2015-01-13 11:29) Zgłoś naruszenie 00

  To co zrobił Prezydent Obama,to Generał Franco czynił od zawsze.Udzielił schronienia Batiście,utrzymując stosunki dyplomatyczne z komunistyczną Kubą.Nada de nuevo debajo del sol.

  Odpowiedz
 • Artur(2015-01-13 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  W opisie RPA zabrakło kilku istotnych faktów.
  RPA nie doszło do zniesienia segregacji w sposób pokojowy.
  Setki ludzi ginęło w strzelaninach i zamachach organizowanych przez czarnoskórych komunistów Pana Mandeli i Chrisa Haniego. Tego drugiego zabił Janusz Waluś - Polak, który uchronił RPA przed wizją komunizmu. Polak który jest więźniem politycznym i odsiaduje wyrok dożywocia, kiedy to w RPA za zabójstwo dostaje się kilkanaście. Dlaczego nikt nie mówi o tym, że w RPA Mandeli co roku ginie więcej osób niż przez cały apertheid?

  Odpowiedz
 • Idzi lat 64(2015-01-15 13:22) Zgłoś naruszenie 00

  Przemili MĄDRALE NIE ZAWRACAJCIE m ł o d z i e ż y głowy minionymi historiami przepełnionymi mieszaniną kłamstwa i przemocy. MŁODZIEŻ ma swoje życie i d ł u g i po starych pokoleniach. (to jest tooo !!! dziedzictwo)

  Odpowiedz
 • ert(2015-01-13 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  Nie zaszkodzi jak się młodzieży przypomni, że po 1981 /stan wojenny/ Solidaruchy domagały się od USA nałożenia sankcji na Polskę; co zrobiono. Straty z tego tytułu były obliczane na ok 17 mld ówczesnych dolarów...dzisiejszych byłoby ok. 500 mld...Solidaruchy to rzecz kosztowna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze