Przerwijmy ciszę nad debatą o wolnym handlu z USA. Porozmawiajmy o zagrożeniach

Autor tekstu: Aleksandra Ptak  , tylko na Forsal.pl
24 stycznia 2015 godz: 08:30 | Aktualizacja: 2015-01-29 09:18:31.623867+01Powrót do artykułu »

- Polska stawia się na straconej pozycji. Być może pieniądze podatników trafią do zagranicznych korporacji. Być może firmy krajowe będą miały mniejszą ochronę prawną niż zagraniczne. Wszystko w pakiecie z umową o wolnym handlu z USA. W Niemczech czy Francji trwają debaty. U nas trwa wielka cisza. Pora ją przerwać - pisze w komentarzu Aleksandra Ptak.

 • « wstecz
 • dalej »
1/1
Oczy przerażonego człowieka
mniejsze zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (20)

 • Klops(2015-01-25 06:31) Zgłoś naruszenie 00

  Miejmy nadzieje, ta umowa zestanie wywalona do kosza, zanim unijne, korumpowane imbecyle poraz kolejny (jak w przypadku ACTA) zmusza ludzi do wyjscia na ulice.

  Wyglada tez na to, ze proponowana umowa o wolnym handlu z USA, jest niezgodna z polska konstytucja (i zapewne z konstytucja kazdego panstwa czlonkowskiego Unii), wiec nie powina, ze wzgledow formalnych, byc nawet omawiana.

  Odpowiedz
 • tele(2015-01-24 17:18) Zgłoś naruszenie 00

  Najgrozniejsza klauzula w nowym porozumieniu jest ISDS-mozliwosc pozywania przed sadem krajow UE przez firmy amerykanskie.To nie pomylka:kraj moglby zostac pozwany przed sadem przez firme ze wszelkimi konsekwencjami wynikajacymi z tego faktu.Tylko o ile sie nie myle-rzad naszego kraj-,bez wiekszego rozglosu, rzeklbym w tajemnicy juz podpisal taka umowe z Amerykanami.A moze sie myle,moze ktos wie wiecej w tej sprawie.

  Odpowiedz
 • Eustachy(2015-01-24 23:53) Zgłoś naruszenie 00

  To jest skandal. Jakim cudem wybierani w demokratycznych wyborach przedstawiciele społeczeństw śmią negocjować jakiekolwiek traktaty tyczące tychże społeczeństw, za zamkniętymi drzwiami. Co to ma być. To już nie jest żadna demokracja tylko chodzenie na smyczy amerykańskiego kapitału. Podstawową sprawą powinna być przejrzystość i konsultacje społeczne. To, co robi komisja europejska zakrawa na kpinę z prawa, demokracji i ludzi płacących tym szmaciarzom ogromne pensje. Jeżeli tak ma wyglądać marnowanie pieniędzy z podatków, to ja od dziś będę płacił tylko vat w sklepie, a resztę sobie daruję.

  Odpowiedz
 • Anna Kucińska(2015-01-26 15:58) Zgłoś naruszenie 00

  Pani Aleksandro, gratuluję odwagi i przenikliwości!

  Odpowiedz
 • jagobar(2015-01-24 21:53) Zgłoś naruszenie 00

  świetna, merytoryczna wypowiedź Pani Aleksandry Ptak, dziękuję za zaangazowanie i odwage, pozdrawiam Panią serdecznie, nic więcej juz dodać w tym temacie nie można.

  Odpowiedz
 • Polak(2015-01-24 20:44) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo red. Aleksandra Ptak. Zagrożenia są także natury zdrowotnej. Jeśli TTIP wejdzie w życie trzeba będzie wpuścić na nasz rynek żywność nafaszerowaną antybiotykami i hormonami stosowanymi w produkcji powszechnie. I ze względu na amerykańskie przepisy dot. znakowania żywności nawet nie dowiemy się, że dany produkt zawiera te substancje. Nie wiem jaki interes miał B. Węglarczyk nie dopuszczając do zadawania pytań. Warto to wiedzieć. W Berlinie znani z racjonalnego podejścia do życia Niemcy już protestowali przeciw TTIP:
  http://www.bastamag.net/Des-milliers-d-opposants-a-l

  Odpowiedz
 • TTIP(2015-01-24 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  oglądajcie Wiadomości tam wszystko wytłumaczą

  Odpowiedz
 • janwia(2015-01-24 18:50) Zgłoś naruszenie 00

  Najgorsze, że większość społeczeństwa przynajmniej w Polsce nie mająca wyrobionego własnego zdania i zdana na bełkot mainstreamu nie ma zielonego pojęcia jakie zagrożenia pociąga za sobą TTIP. ACTA dotyczyła tylko wycinka rzeczywistości kreowanej pod dyktando korporacji. TTIP nas zniewoli, a wolny obywatel nie będzie już nic znaczył. Nie obronimy się już przed min.GMO.

  Odpowiedz
 • Pi(2015-01-24 18:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli zostaną usunięte z negocjacji kwestie związane z:
  - IDNS
  - ochroną danych osobowych
  - GMO( sektor rolnictwa)
  - farmaceutyczny
  oraz kwestie związane z ochroną własności intelektualnej
  to wtedy jak najbardziej jestem za TTIP

  Odpowiedz
 • Rand 40(2015-01-24 17:10) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo dobry tekst. Proszę nie zostawiać tego tematu, bo jak sama pani widzi w Polsce nie dosyć, że o tym się nie mówi, to jeszcze 99,9 proc. ludzi nie ma pojęcia co to jest TTIP i co nam Bruksela z korporacjami kroi. No i zawsze znajdzie się chętny, który w ramach zasad ekonomii ( ciekawe to określenie- bardzo naukowe) wykaże duży apetyt na żywność GMO. No ale na to od listopada w Polsce już niepotrzebne TTIP, przecież.

  Odpowiedz
 • [ja!](2015-01-26 04:18) Zgłoś naruszenie 00

  Duże brawa za ten tekst!

  Wszystkie przeprowadzone w historii metaanalizy wykazały wyższą efektywność procesów prowadzonych jawnie nad procesami utajnionymi, bez względu na to, czy rzecz dotyczyła stanowienia prawa, sprawowania władzy, czy prowadzenia biznesu.

  Zawsze okazuje się, że kuszące korzyści z utajnienia procesów były za każdym razem pozorne i miały bardzo krótkie nóżki — dawały korzyści jedynie na krótką metę, podczas gdy w długim horyzoncie czasowym zawsze wygrywała strona stosująca większą przejrzystość procesu — dzięki sprzężeniu zwrotnemu oraz presji kontroli jakość procesu była zawsze wyższa, a w długiej perspektywie tylko to się liczyło i wygrywało nad światem działań tajnych.

  ===

  Wspominana w tekście nierówność podmiotów wobec prawa jest sprzeczna z samą Konstytucją RP i jako taka nie może obowiązywać na terenie RP.

  ===

  Na i na koniec stała zasada dla wszelkich umów, jakiegokolwiek rodzaju:

  — Umowa nie do przyjęcia — każda, nawet najlepiej brzmiąca umowa, której choćby jeden punkt jest nie do przyjęcia.
  (np. superkorzystna umowa, która zawiera mały punkcik, że podpisujący zostanie powieszony natychmiast po jej podpisaniu).

  Odpowiedz
 • Rand 40(2015-01-25 14:13) Zgłoś naruszenie 00

  @tele
  Póki co, to nic nie wiadomo o jakimś tajnym porozumieniu naszego rządu z kałbojami z USA, ale znając naszą „murzyńskość” z w stosunkach z Big Brother ‘em, jak to ujął pewien „klasyk,” wszystko jest możliwe. Szczególnie zważywszy na list opublikowany przez FT na blogs.ft.(…- znany skrót międzynarodowy adresów)/brusselblog adresowany do Cecili Malmstrom z dnia 21 października 2014 r, a podpisany przez licznych wpływowych ministrów z wielu krajów UE. Nie wiem, czy pani Aleksandra Ptak się z nim zetknęła?

  Odpowiedz
 • Piotr Nowicki(2015-01-25 13:06) Zgłoś naruszenie 00

  Wreszcie artykuł krytycznie podchodzący do TTIP. Brawa dla autorki!

  Odpowiedz
 • Marcin(2015-01-25 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo dobry artykuł ! Brawo Pani za odwagę i obiektywne podejście do tematu ! Nie możemy bezczynnie siedzieć , trzeba głośno wyrazić nasz sprzeciw i dołączyć się do protestów jak to robi Wielka Brytania. W żaden sposób nie możemy oglądać wiadomości , gdyż stronnicze media podają informacje urywkowo, wypaczono , nie odzwierciedlając istoty sprawy.Informacji trzeba szukać samemu, w podziemna TV, you tube. Bardzo fajnie temat danej umowy wyświetlono w poniższym artykule ---kto rządzi UE i co nas czeka ( od minuty 45 ) (lektor PL)
  https://www.youtube.com/watch?v=TefrCT5nEq4

  Odpowiedz
 • Maco(2015-01-24 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  Ostatnio jedna Polska firma inwestowała - budowała fabrykę w USA. Jeden z pracowników z Polski który miał tam pracować miał problem z wiza - trzeba było w ministerstwie interweniować etc. Dodam, że nie chodzi o robotnika tylko kluczowego pracownika.

  Nie popieram powyższej umowy a już politycy mieliby ją podpisać i nas tutaj w Polsce sprzedać to przynajmniej za coś np. za możliwość pracy, prowadzenia biznesu etc dla każdego europejczyka w USA.

  Bo to będzie taki wolny handel ze np. amerykanin bedzie mogł handlować i słać do USA a np. Polak nie bedzie mogł normalnie tam pojechać i otworzyć takiego samego biznesu. Tylko wiza, kasa na nią itp.

  Wiec ja już mamy sie sprzedaż to jedynie za możlwość bezproblemowej tam pracy, zwiedzenia itp. Socjal niech sobie zablokują...

  Odpowiedz
 • AKAP(2015-01-24 11:38) Zgłoś naruszenie 00

  Benefity z tej umowy dla naszego kraju są oczywiste. 38 mln polskich konsumentów będzie mogło zakupić produkty które dotychczas były niedostępne na naszym rynku. Zwiększy się konkurencja a co za tym idzie spadną ceny produktów i wzrośnie ich jakość. Napływ nowego kapitału zmniejszy bezrobocie i zwiększy stawki płac. Zwiększy się szeroko pojęty dobrobyt. Tak mówią zasady ekonomii.

  Odpowiedz
 • Unijny totalitarny burdel ,drukowane szmaty euro b(2015-01-27 11:29) Zgłoś naruszenie 00

  Totalitarny obrzydliwy unijny burdel sterowany przez miedzynarodowke przestepcow z POdwladnymi lajdakami w POszczegolnych krajach

  Odpowiedz
 • weglu(2015-01-25 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie nie przypadkowo Węglarczyka tam dano do prowadzenia debaty, gość wydaje się być zakochany w usa.

  Odpowiedz
 • Jeden(2015-01-24 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  ACTA mogło mieć małe odbicie w społeczeństwie, ale TTIP jeśli nic się nie zmieni spowoduje olbrzymie ogólnokrajowe zadymy wiele większe niż te które robią górnicy, przewiduję naprawdę wielkie rozróby w całym kraju i dymisję rządu w krótkim czasie, a parlament który to ratyfikuje pozna siłę społeczeństwa za wchodzenie w tajne rozmowy. Dołączaliśmy się do struktury demokratycznej jaką jest UE, obecne rozmowy w sprawie TTIP są pogwałceniem zasad demokratycznych. Podpisanie tej umowy oznacza zniknięcie olbrzymiej ilości miejsc pracy, właściwie w większości branż jakie posiadamy, spowoduje również upadek firm rodzinnych, małych spółek, lokalnych przedsiębiorstw. Nie widzę na horyzoncie żadnego interesu dla naszego kraju który byłby powodem podpisania takiej umowy.

  Odpowiedz
 • Adam smith(2015-01-25 00:05) Zgłoś naruszenie 00

  Dajcie już spokój z tak poważnymi tematami bo nasi mężowie stanu spod msgdalenkowego koryta od kilku dni toczą rozmowę o zmianie rzecznika i nowym otwarciu hehehe

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze