Upadek Rosji. Polska geopolityczną potęgą. 8 zaskakujących prognoz Stratfor na kolejną dekadę

autor tekstu:Daniel Maikowski  Źródło:forsal.pl
06 marca 2015 godz: 06:15 | Aktualizacja: 2016-02-21 09:26:14.807487+01

Ośrodek Stratfor opublikował raport "Decade Forecast: 2015-2025" dotyczący geopolitycznych prognoz na kolejną dekadę. Wnioski wyciągnięte przez prywatną agencję wywiadu, nazywaną niekiedy „Cieniem CIA”, są zaskakujące, a nawet szokujące. Założony przez George’a Friedmana ośrodek prognozuje m.in. upadek geopolitycznej potęgi Rosji i dynamiczny rozwój krajów środkowoeuropejskich – z Polską na czele.

1/9
Upadek Rosji
Analitycy Stratfor podkreślają, że utrzymanie obecnej geopolitycznej pozycji Rosji jest mało prawdopodobne. Przez ostatnie 25 lat Kremlowi nie udało się stworzyć samowystarczalnej gospodarki, która mogłaby obronić się przed zawirowaniami na globalnych rynkach.

Sankcje gospodarcze, dalsze spadki cen na rynku ropy, osłabienie rubla, jak również wzrost wydatków wojskowych, w ciągu najbliższej dekady doprowadzą do wewnętrznych konfliktów, a w konsekwencji do utraty kontroli nad krajem przez centralne władze w Moskwie.

Scenariusz rozpadu Rosji na kilka mniejszych państw nie jest brany pod uwagę. Stratfor sugeruje raczej stworzenie szeregu pół-autonomicznych regionów, które nie będą potrafiły się ze sobą porozumieć.

Stratfor podkreśla, że dotychczas Moskwa rozwiązywała problemy związane z wewnętrzną stabilnością przy pomocy tajnej policji – KGB, a następnie FSB. Tym razem jednak, kryzys gospodarczy, w którym znajdzie się Rosja, będzie tak głęboki, że Kreml nie będzie mieć politycznej siły i środków ekonomicznych, aby powstrzymać rozkład Federacji Rosyjskiej.

„Oczekujemy, że autorytet Moskwy znacząco osłabnie, co doprowadzi do formalnej i nieformalnej fragmentacji Rosji. Bezpieczeństwo nuklearnego arsenału Rosji stanie się wówczas zasadniczym problemem […] Osłabienie pozycji Moskwy rozpocznie debatę o to, kto kontroluje ten arsenał, i jak zagwarantować jego bezpieczeństwo. Będzie to wielki test dla Stanów Zjednoczonych”.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (68)

 • Pirelli(2015-05-11 22:34) Zgłoś naruszenie 4311

  Ile jeszcze razy w kółko będzie powtarzany ten sam artykuł ?

  Odpowiedz
 • 12345(2015-09-06 13:34) Zgłoś naruszenie 2912

  Stratfor i te ich bajeczki ku pokrzepienie serc. Polska gospodarka jest bardzo mocno związana z europejską a jeszcze mocniej związana z Niemiecką. Jesteśmy wobec szwabów gospodarką peryferyjną, komplementarną.
  Jak Niemcy nzdychać to my wraz z nimi. Niż demograficzny u nas nie był tak duży jak w starej Europie ale po wyssaniu z nas 3 mln młodych aktywnych ludzi demografia nam siadła do podobnego poziomu jak w starej UE.
  Żeby Ci ludzie wrócili to Polska musiała by się stać partnerem strategicznym USA w który był by pompowany kapitał na masową czyli zarówno kroplówka wojskowa jaką otrzymuje IZRAEL, tak też i BAZY, tak też i koprodukcja komponentów militarnych jak i inne inwestycje jak np wskrzeszanie marki FSO przez choćby GM i budowa tu wszystkiego włącznie z ośrodkami badawczo rozwojowymi. ( oczywiście musiało by się to odbywać przy dużym udziale rządu) W innym wypadku nie ma szans by nasza emigracja wróciła bo nie znajdzie porządnej racy a nie ma szans byśmy przy obecnej ilości młodych nagle przebili wskaźnik demograficzny do 2.1.Musimy ściągnąć emigracje i najlepiej by to byłą ludność która wyjechała tudzież przesiedleńcy. W innym wypadu dalej będziemy zjeżdżali po równi pochyłej a nie stać nas tak jak Niemców by ściągać sobie ludność z bliskiego wschozu na zasadzie inkubatorów czyli trzymać ich przez xx lat na zasiłkach i naturalizować ich potomstwo.

  Odpowiedz
 • barb(2015-08-06 18:51) Zgłoś naruszenie 2416

  "antyrosyjskiej koalicji" ?? Kto jest przeciwko rosjii? Ja przeciwko zwykłym szarym Rosjanom nic nie mam. Zobaczcie jak na filmikach wygląda na codzień Rosja. Tak jak Polska. Ludzie mają samochody, biznesy, rodziny i tak samo jak Polacy starają się żyć z dnia na dzień nie wadząc nikomu. Dlatego też koalicja powinna się nazywać antykremlowska a nie antyrosyjska. Jak ma się czuć uczciwy rosjanin kiedy czyta, że jest jakaś koalicja antyrosyjska?

  Odpowiedz
 • analityk(2015-03-19 18:12) Zgłoś naruszenie 1717

  Do takiego scenariusza dążą konsekwentnie iluminaci z USA. Rządzą skrycie USA i chcą także rządzić i Rosją. Te chazarskie elity chcą wykorzystywać Rosję dokładnie tak samo jak to zrobili z Ameryką po to by zbudować jeden wielki talmudyczny Izrael.

  Odpowiedz
 • Raszid(2015-04-20 10:21) Zgłoś naruszenie 148

  A kto zamawiał tę analizę?

  Odpowiedz
 • Gość(2015-03-06 22:39) Zgłoś naruszenie 1325

  Polska niema takich atutów by być potęgą. Po drugie niech lepiej to Polskę zabezpieczą by mogła się przed Rosją bronić. Może w Rosji uznają ,że nie opłaca się nas atakować.

  Odpowiedz
 • Gość(2015-05-03 21:45) Zgłoś naruszenie 117

  Polska niema atutów na geopolityczne mocarstwo co najwyżej może zostać średniakiem w Europie. Na papierze to każdego można zrobić na kogo się chce.

  Odpowiedz
 • Terminator(2015-03-08 21:27) Zgłoś naruszenie 87

  Do odstraszania i do geopolitycznej potęgi Polska potrzebuję większej ilości broni rażącej.Wiadomo również, że w latach 70. Edward Gierek patronował pracom rektora WAT gen. Sylwestra Kaliskiego nad wywołaniem reakcji łańcuchowej przy pomocy lasera. Gierek myślał o ew. próbach jądrowych w sztolniach w Bieszczadach. Ostatecznie w Polsce powstały "tylko" reaktory doświadczalne w instytucie w Świerku. Sam Kaliski zginął w nie do końca jasnych okolicznościach.

  Odpowiedz
 • Jacek P(2015-12-01 12:28) Zgłoś naruszenie 83

  Widzę pewne słabości przede wszystkim wniosków dotyczących sojuszy. Niedługo Chiny staną się największym globalnym graczem w opozycji do Stanów. Wtedy Rosja stanie się sojusznikiem Stanów, a my powinniśmy raczej pomyśleć o Chinach. Oni już o nas myślą.

  Odpowiedz
 • Gość(2015-05-12 07:41) Zgłoś naruszenie 712

  Polska jest krajem ogromnie zadłużonym i niema atutów do takiej pozycji w regionie. Niemcy są krajem demokratycznym budzącym zaufanie a to sprawia że świat będzie z nimi współpracował gospodarczo co przeczy załamaniu ich gospodarki. Uważam że to Niemcy ze swoim potencjałem i możliwościami będą nadawać tempo i wyznaczać kierunki rozwoju. Niemcy których potęga oparta jest na technologi i eksporcie są na tyle rozwinięte cywilizacyjnie, że w żadne burdy w stylu Putina nie dadzą się wciągnąć ,ponieważ za dużo mają do stracenia. Co Rosja zyskała na tym bałaganie ,głupich niema nie dają się wciągać w kreowaną przez Rosję awanturę. Drugim zagadnieniem jest inny obraz świata niż był nawet 50 lat temu. Gdybyśmy w naszym regionie rozpoczęli bałagan , to po jego zakończeniu moglibyśmy zrównać się z tzw trzecim światem. Zamiast wdawać się w chaos Europa powinna dogadać się z USA, by centrum cywilizacji świata pozostało przynajmniej na jakiś czas w rejonie Płn. Atlantyku. Tutaj znów Niemcy najbardziej skorzystają ponieważ mają najsilniejszą gospodarkę. Tekst Stratfor traktuje jako impuls do rozważań ,niż coś realistycznego.

  Odpowiedz
 • dobry(2015-03-10 21:40) Zgłoś naruszenie 60

  Różnie może być.

  Odpowiedz
 • arbo 21.08.2015(2015-08-21 09:58) Zgłoś naruszenie 69

  Z tego śmiesznego raportu wynika, że wszystko się zmieni, ale amerykanie pozostaną tym czym są, czyli wielkim nic

  Odpowiedz
 • Janusz i Grażyna z dziećmi(2015-09-06 21:30) Zgłoś naruszenie 57

  Bajki dla zakompleksionych białych negrów słowiańskich znad Wisły. Dwóch mają takich nawijaczy makaronu na uszy. Jeden to Żorzyk Friedman ze Stratforu oddelegowany na odcinek synchronizowania półkul mózgowych w bantustanach Europy Środkowej i Wschodniej, a drugi to Robercik Kagan, który robi taką samą robotę tylko w Indochinach i na wyspach Pacyfiku wśród skośnookich bliźnich. Tam też każdemu według jego marzeń. Trochę całusów Filipińczykom, trochę Japończykom, pogłaskanie po główce Tajwanu. Tak to się turla póki kacyki z glejtem USA do pasożytowania na własnych narodach mogą się spieniężać w metropoliach Europy Zachodniej. A teraz banalne pytanie antysemickie: co mają wspólnego ze sobą ci dwaj wymienieni przeze mnie panowie?

  Odpowiedz
 • stary wiarus(2015-03-07 11:21) Zgłoś naruszenie 50

  Polska za Jagiellonów była potęgą i znów nią będzie.

  Odpowiedz
 • MArek(2015-09-01 18:55) Zgłoś naruszenie 45

  wrozenie z fusow

  Odpowiedz
 • milo 06.09.2015(2015-09-06 16:25) Zgłoś naruszenie 38

  No tak a USA będa rządzić swiatem, bo tak chcą. Amerykanie to idioci, oni nie wiedza gdzie dane państwo leży, ale wiedzą co sie w tym państwie dzieje, wszędzie podsłuchy i agentura!.

  Odpowiedz
 • rrrr(2015-05-12 13:07) Zgłoś naruszenie 24

  ale nasi tu wrócą, wrócą ze swoimi majątkami i wykupią nas od zachodnich właścicieli .

  Odpowiedz
 • delikwent(2015-03-08 13:37) Zgłoś naruszenie 23

  amerykanie troche przespali te lata dezinformacji rosyjskiej w europie ,bardziej skupiając się na chinach - gdzie jest w tym regionie względny spokój .czas na większe zaangażowanie się w europie ,choć to co napisze może wydawać się dziwne to rosja ,także nie ma wyjścia i musi wejść do uni i nato ,bo słabnąca pozycja niedzwiedzia w azji skończy się podziałem tego kraju,na dodatek rosnąca pozycja isis w czeczeni i dagestanie też mocno zdestabilizuje pozycje rosji w tzw. miękkim podbrzuszu..a poza tym chiny budują insfrastrukture na wschodzie rosji ,tylko po to by wywieść surowce ,które rosjia i tak ich nie będzie wydobywać z powodu braku funduszy.

  Odpowiedz
 • greg(2015-08-06 21:15) Zgłoś naruszenie 21

  co za durny artykul tego juz nawet nie warto czytac i komentowac ale zacytuje S.Lema "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."

  Odpowiedz
 • Januszg5(2015-08-06 11:07) Zgłoś naruszenie 27

  Słyszało się wcześniej takie prognozy, oczywiście dla osób które są poddane PISowskiej indoktrynacji, gdzie Polska jest krajem w całkowitym upadku, brzmi to jak jakaś herezja ale takie think tanki opierają swoje prognozy na liczbach i trendach a nie plotkach i wierze w cuda. Moim zdaniem to w ogólnym zarysie bardzo prawdopodobny scenariusz

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze