Oto 6 megatrendów, które zadecydują o rozwoju świata

autor tekstu:KN  Źródło:Inne
24 kwietnia 2015 godz: 05:50 | Aktualizacja: 2015-12-15 12:59:13.505525+01

Megatrendy to połączone ze sobą tendencje, które mają wpływ na społeczeństwa, kulturę i gospodarkę w skali całego globu. EY w raporcie pt. „Megatrendy 2015” identyfikuje 6 tendencji, które zadecydują o rozwoju świata. Jakie niosą ze sobą wyzwania i czy można się na nie przygotować?

1/6
Robot
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
1. Rozwój nowoczesnych technologii
Odkąd w wielu obszarach życia na masową skalę zaczęliśmy korzystać z internetu, mediów społecznościowych, urządzeń mobilnych czy chmur obliczeniowych, kwestia wpływu nowoczesnych technologii na nasze życie to sprawa oczywista. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z zagrożeń, które się z tym mogą wiązać, a także ze zmian, do których nowoczesne technologie nieuchronnie prowadzą.

Jednym z największych wyzwań, z którym przyjdzie się mierzyć zarówno osobom prywatnym, jak i firmom, jest ochrona prywatności i cyberbezpieczeństwo. „5 z 10 największych wycieków danych w historii miało miejsce w 2013 i 2014 roku. Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych szacuje, że kradzież danych oraz praw autorskich to koszt pomiędzy 375 a 575 miliardów USD rocznie” – komentuje Aleksander Poniewierski z EY.

Nowoczesne technologie mogą także zupełnie przekształcić rynki pracy. Autorzy raportu EY przewidują, że prawdziwa rewolucja nastąpi za kilka lat – w 2020 roku. Wówczas połowa pracowników będzie z pokoleń Y i Z, które urodziły się i dorastały w otoczeniu technologii cyfrowych. Oznacza to radykalną zmianę w sposobie pracy i podejściu do pracy.

Co więcej, w ciągu najbliższych 20 lat w wyniku automatyzacji i robotyzacji pracy w rozwiniętych gospodarkach może zniknąć prawie połowa obecnych zawodów.
statystyki

Komentarze (4)

 • jacek_wwa(2015-04-24 14:01) Zgłoś naruszenie 30

  Ok, to jest przekaz megatryndów dla pospolitej gawiedzi, która przeczyta to co ma przeczytać. Więcej techniki i więcej ochrony zdrowia. A co raport E&Y ma dla tych co pociągają za sznurki? Np. kwestia własności - megatryndy są takie żeby ją unieważniać i ograniczać czy jej nie ruszać? Bo wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że własność to przeszkoda w nowoczesności. Ale o tym nie nie mówi.

  Odpowiedz
 • Lestek(2015-04-24 11:11) Zgłoś naruszenie 20

  Ble, ble, ble- co to znaczy "Rozwój nowoczesnych technologii" panie autorze? Taka nazwa to masło maślane. Dla każdej epoki, dla każdych ówczesnych rozwija się nowa technologia.

  Błagam, zatrudnijcie jakiegoś korektora (nie mylić z cenzorem) do waszej redakcji. Lub nawet kogoś po polonistyce z zacięciem dziennikarskim...

  Odpowiedz
 • jan__(2015-07-09 14:36) Zgłoś naruszenie 00

  jak tak czytam ten raport ernesta i yanga... to widze ze bogaci beda mieli jeszcze wiecej a ubodzy stana sie biedakami i zasila slumsy i ogolnie beda miec jeszcze bardziej przeje...e

  to juz w wielu filmach bylo, nic nader odkrywczego tutaj nie ma EY

  Odpowiedz
 • dick(2016-01-01 15:47) Zgłoś naruszenie 00

  Ten materiał nie jest bynajmniej wyczerpujący. Gzie rosnące zadłużenie świata ? Gdzie niekorzystne trendy demograficzne? Gdzie zwiększające się ryzyko katastrof klimatycznych spowodowanych ociepleniem klimatu? Gdzie rosnące rozwarstwienie społeczne? To wszystko są czynniki obniżające możliwości wzrostu światowego PKB. Dlaczego rządy najbardziej rozwiniętych krajów wychodzą z portek aby zachęcić ludzi i firmy do pożyczania pieniędzy i kupowania rzeczy ,których nie potrzebują? Dlatego ,bo w przeciwnym razie obecny światowy system finansowo-gospodarczy oparty na długu , ta wielka finansowa bańka ,matka wszystkich baniek pęknie z takim hukiem, że się nie pozbieramy. To będzie początek końca obecnej cywilizacji. Wkroczymy w świat z Mad Maxa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze