Jak pracować mniej i zrobić więcej? 10 rad jak spędzić weekend, by naładować baterie

autor tekstu:AD  Źródło:Media
02 maja 2015 godz: 06:42 | Aktualizacja: 2015-05-15 13:56:37.484837+02

Osoby, które pracują nawet 70 godzin tygodniowo są tak samo produktywne, jak ci, którzy robią to przez 55 godzin. Kluczem do sukcesów jest odpowiednie zrelaksowanie się w czasie weekendu. Jak naładować baterie, by lepiej radzić sobie w pracy i być bardziej efektywnym?

1/11
biuro, zmęczenie, praca,
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Nie zawsze dłuższa praca się opłaca. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Stanforda . Naukowcy udowodnili, że gdy w ciągu tygodnia pracujemy dłużej niż 50 godzin, produktywność na godzinę zaczyna mocno spadać. Przy 55-godzinnym tygodniu pracy produktywność jest już tak niska, że dalsza praca nie ma najmniejszego sensu. Zdaniem dr Travisa Bradberry’ego, autora słynnej „Inteligencji emocjonalnej 2.0”, najlepszym sposobem na zwiększenie swojej produktywności w ciągu tygodnia pracy jest całkowite odcięcie się od obowiązków służbowych w weekend i odpowiednie zrelaksowanie się. Na łamach bloga LinkedIn Bradberry opisał 10 wskazówek, jak to zrobić.
statystyki

Komentarze (4)

 • T1000(2015-05-02 23:45) Zgłoś naruszenie 00

  2/11
  1. Odłącz się
  Wyłącz telefon służbowy, nie odbieraj poczty e-mail. Gdy to niemożliwe, spróbuj ustalić konkretną porę dnia w sobotę i niedzielę, kiedy logujesz się do skrzynki odbiorczej i odsłuchujesz wiadomości na poczcie głosowej. Nie poświęcaj na to jednak dużo czasu. Jeżeli nie jesteś w stanie odłączyć się od sieci, to znaczy że tak naprawdę pracujesz 24 godziny na dobę przez cały tydzień, a to sprawia że jesteś zestresowany, nie potrafisz się zrelaksować i nabrać sił do dalszej pracy – uważa Bradberry.

  3/11
  2. Minimalizuj prace domowe
  Domowe obowiązki mają to do siebie, że zwykle zajmują cały weekend. Nawet nie zauważysz, że nie zdążyłeś odpocząć. Żeby nie wpaść w wir prac domowych, starannie zaplanuj czas ich trwania. Jeśli nie zdążysz wykonać wszystkiego w określonym czasie, dokończysz w kolejny weekend.

  4/11
  3. Rozmyślaj
  Wykorzystaj wolny czas w weekend do rozważań na temat tego, co całościowo wpływa na branżę, kształtuje twoją firmę i pracę. Zdaniem dr Bradberry’ego, odcięty od codziennych tygodniowych obowiązków służbowych będziesz w stanie inaczej spojrzeć na niektóre kwestie, zobaczyć je w zupełnie innym świetle i dojść do wniosków, które pomogą ci poprawić skuteczność twojej pracy w kolejnym tygodniu.

  5/11
  4. Ćwicz
  Weekend to doskonały czas na nadrobienie zaległości w uprawianiu sportu. Travis Bradberry podkreśla, że już po zaledwie 10 minutach ćwiczeń fizycznych nasz organizm uwalnia neuroprzekaźnik GABA, który uspokaja i redukuje stres. Co więcej, ruch wzmaga kreatywność i zapewnia nam porcję endorfin – hormonów szczęścia. Najważniejsze to zaleźć odpowiedni sport dla siebie – taki, w którym czujemy się najlepiej, a następnie sprawić, by stał się rutynową częścią każdego naszego weekendu.

  6/11
  5. Rozwijaj swoją pasję
  Realizowanie swoich pasji w weekend jest doskonałą metodą na ucieczkę od stresu – uważa dr Bradberry. Bez względu na to, czy pasjonujesz się muzyką, grą na jakimś instrumencie, czytaniem książek, malowaniem obrazów czy po prostu – zabawą ze swoimi dziećmi, zajmowanie się tym pozwoli ci otworzyć się na nowy sposób myślenia, który na pewno zaprocentuje w nadchodzącym tygodniu pracy.

  7/11
  6. Spędzaj czas z rodziną
  Efektywne spędzanie czasu z najbliższymi w weekend pomaga się zrelaksować i “naładować baterie”. Pamiętaj jednak, by chwile spędzone z rodziną były czasem „wysokiej jakości”. Nie pozwól, by weekendy zlały pod tym względem z zapracowanym tygodniem. Idź z dziećmi do parku, zabierz swoją drugą połówkę do ulubionej restauracji, odwiedź swoich rodziców – radzi Bradberry.

  8/11
  7. Zaplanuj małe przygody
  Zaplanuj tak weekend, by zrobić w wolnym czasie coś, czego nie robiłeś jeszcze do tej pory albo nie robiłeś od dłuższego czasu. Kup bilety na koncert albo do teatru na nową sztukę, zaplanuj ciekawą wędrówkę albo zarezerwuj pokój w nowym hotelu pod miastem. Już samo oczekiwanie na coś dobrego, co ma nastąpić, jest ważnym elementem związanej z tym wydarzeniem przyjemności. Czekając na sobotnie plany umilimy więc sobie cały tydzień.

  9/11
  8. Wstawaj o tej samej porze
  Większość z nas wykorzystuje weekend jako dobry czas na odespanie krótkich nocy w czasie tygodnia pracy. Choć jest to kuszące rozwiązanie, nie zawsze przynosi efekty w dłuższym terminie. Jeśli chcesz dłużej pospać, idź spać wcześniej. Nieregularne godziny wstawania zakłócają twój rytm dobowy. Organizm wypracowuje sobie własny cykl faz snu i przygotowuje cię do przebudzenia. Dlatego właśnie wielu ludzi budzi się w trakcie tygodnia tuż przed dzwonkiem budzika. Dr Bradberry zaznacza, że zaburzenie tego cyklu w weekend powoduje, że czujesz się oszołomiony i zmęczony. Jesteś też mniej produktywny w poniedziałek, bo twój mózg nie jest przygotowany do wcześniejszej, regularnej pobudki.

  10/11
  9. Potraktuj poranek jako czas dla siebie
  Nie zawsze łatwo jest znaleźć w weekend czas dla samego siebie – szczególnie, gdy ma się rodzinę. Poranek może być jednak doskonałą porą dnia na realizowanie własnych pasji. Taki początek dnia oczyści nasz umysł i sprawi, że będziemy pozytywnie nastawieni – twierdzi dr Bradberry. Pamiętajmy, że nasz umysł najlepiej funkcjonuje pod 2-4 godzinach po przebudzeniu.

  11/11
  10. Przygotuj się na nadchodzący weekend
  Poświęć kilka chwil w weekend na zaplanowanie nadchodzącego tygodnia – wystarczy zaledwie 30 minut. Dzięki temu, zarządzanie czasem pracy od poniedziałku stanie się łatwiejsze, a produktywność wzrośnie – gdy postępujesz zgodnie z planem, możesz w większym stopniu skupić się na samej realizacji zadań – podkreśla ekspert.

  Odpowiedz
 • olga090(2015-05-04 15:38) Zgłoś naruszenie 00

  Motywacja do pracy to jeden z najczęściej i najchętniej poruszanych obszarów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wejdźcie na rekrutacyjna rewolucja i zobaczcie co oferują pracodawcy.

  Odpowiedz
 • bez slajdów(2015-05-06 14:13) Zgłoś naruszenie 00

  dzięki T1000

  Odpowiedz
 • Kira(2015-05-04 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  Mowa o ładowaniu baterii, a na obrazku budziki na sprężynę. Nie było żadnego elektrochłamu chińskiego pod ręką?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze