Co dalej z Grecją? Pięć możliwych scenariuszy dla Aten

autor tekstu:Marcin Lipka  Źródło:Inne
29 maja 2015 godz: 05:57 | Aktualizacja: 2015-06-01 21:24:06.073385+02

Od miesięcy trwają negocjację pomiędzy Grecją a jej wierzycielami. Mimo iż Ateny wywalczyły bardzo atrakcyjne zasady finansowania ze strefy euro oraz MFW, to nowy populistyczny rząd Hellady nie chce wypełniać ich warunków. Jak ta sytuacja może się skończyć i dlaczego tak źle wpływa na złotego?

1/6
Grecja, bankructwo
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Bankructwo
Restrukturyzacja długu sprzed kilku lat spowodowała, że wierzycielami Grecji są głównie państwa strefy euro, Europejski Bank Centralny (EBC) oraz MFW. Teoretycznie jest to korzystne dla kraju, ponieważ zmniejsza ryzyko odpływu kapitału zagranicznego w przypadku poważnych napięć. W praktyce jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Niespłacenie zobowiązań do MFW stawia pod znakiem zapytania awaryjne finansowanie banków przez EBC. Teraz lokalne instytucje finansowe w operacjach otwartego rynku zastawiają greckie obligacje w banku centralnym, a ten poprzez EBC zapewniał im płynność. Umożliwia to funkcjonowanie systemu, mimo że przez ostatnie miesiące obywatele wypłacili kilkadziesiąt miliardów euro ze swoich depozytów. Gdy jednak Grecja przestanie spłacać raty swoim wierzycielom, wtedy EBC może ograniczyć płynność, a co z tym się wiąże - spowodować paraliż banków i ich bankructwo. Wtedy jednym z rozwiązań byłby tzw. wariant cypryjski.
statystyki

Komentarze (3)

 • batavus(2015-06-02 06:15) Zgłoś naruszenie 00

  systemwkryzysie.blox.pl/2015/04/Bankructwo-Grecji-8211-Grecka-Bron-Masowego.html

  Grecja zniszczy cala UE, bo jest finansowa bronia masowego razenia

  Odpowiedz
 • bankier(2015-05-29 10:59) Zgłoś naruszenie 00

  proponuje wykonać reset światowej gospodarki bo tak naprawdę obywatele świata nie wiedzą kto komu jest winien
  Ameryka zadłużona, Europa zadłużona , Rosja zadłużona, Afryka zadłużona to chyba cały świat winny jest kasę tylko komu , może jakaś restrukturyzacja światowych finansów,

  Odpowiedz
 • Gość(2015-06-01 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  To co stało się w Grecji było do przewidzenia, bez radykalnych działań gospodarczych niema szans by ten kraj zrównoważył swoje finanse.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze