W Europie powstaje nowy porządek. Oto 6 scenariuszy dla Grecji i Unii Europejskiej

autor tekstu:Bartłomiej Niedziński  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
04 lipca 2015 godz: 04:01

W sytuacji gdy bankructwo Grecji jest praktycznie przesądzone, najpilniejszą troską unijnych przywódców jest to, żeby jego konsekwencje okazały się jak najmniej bolesne dla pozostałych państw. Oto jak mogą wyglądać scenariusze wydarzeń w najbliższym czasie.

1/6
1. Grecja bankrutuje, ale nie wychodzi ze strefy euro
Niewypłacalność Grecji nie oznacza jej automatycznego wyjścia z unii walutowej ani tym bardziej z UE. Utrzymanie Aten w strefie euro wymagałoby jednak sporej elastyczności ze strony wierzycieli. Nawet jeśli Grecja nie zapłaci dziś do północy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 1,6 mld euro, nie musi to być od razu uznane za niewypłacalność. MFW może uznać, że Grecja ma zaległości, co pozwoliłoby Europejskiemu Bankowi Centralnemu utrzymywać pomoc finansową dla greckich banków (EBC może to robić, póki ma jakieś zabezpieczenie, a w przypadku bankructwa takiego zabezpieczenia już nie ma). Gdyby w niedzielnym referendum Grecy poparli propozycje wierzycieli, to mimo oficjalnego stanowiska, że propozycja nie będzie już wówczas aktualna, teoretycznie wierzyciele mogliby do niej wrócić – albo rozpocząć nowe rozmowy. Jednak zbyt wiele w tym scenariuszu jest warunków, aby uznać go za prawdopodobny.
Na zdj. Grecja, Ateny, demonstracje przed Grobem Nieznanego Żołnierza
statystyki

Komentarze (2)

  • pinokio(2015-07-05 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    to bedzie bardak a nie nowy porzadek.nastepna hiszpania.

    Odpowiedz
  • plutarch(2015-06-30 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba przyjąć na wiarę, że Tsipras ma w głowie te wszystkie teorie o "spisku banksterów", jakie rozsiewają rosyjskie służby od prania mózgów - prawdopodobnie będzie chciał wprowadzić drachmę opartą na złocie. Pożyjemy, zobaczymy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze