W Europie powstaje nowy porządek. Oto 6 scenariuszy dla Grecji i Unii Europejskiej

autor tekstu:Bartłomiej Niedziński  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
04 lipca 2015 godz: 04:01

W sytuacji gdy bankructwo Grecji jest praktycznie przesądzone, najpilniejszą troską unijnych przywódców jest to, żeby jego konsekwencje okazały się jak najmniej bolesne dla pozostałych państw. Oto jak mogą wyglądać scenariusze wydarzeń w najbliższym czasie.

2. Grecja w uporządkowany sposób wychodzi ze strefy euro, a kryzys się nie rozlewa na innych
Scenariusz, który w obecnej sytuacji jest najlepszy z możliwych. Wprowadzenie równoległej waluty, która przez pewien czas obowiązywałaby w Grecji wraz z euro, i utrzymanie kontroli przepływu kapitału do czasu uspokojenia się sytuacji może zapewnić w miarę uporządkowane wyjście ze strefy euro. Problem w tym, że taka operacja nie była jeszcze przeprowadzana, nie ma przepisów regulujących wychodzenie z unii walutowej i nie ma pewności, czy w przypadku Grexitu w Grecji nie dojdzie do upadku rządu i politycznego chaosu. Bardziej optymistycznie wygląda natomiast druga część tego scenariusza, bo reszta strefy euro wydaje się lepiej przygotowana do kryzysowych sytuacji, a państwa, które miały problemy finansowe, nie są bezpośrednio zagrożone bankructwem.
statystyki

Komentarze (2)

  • plutarch(2015-06-30 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba przyjąć na wiarę, że Tsipras ma w głowie te wszystkie teorie o "spisku banksterów", jakie rozsiewają rosyjskie służby od prania mózgów - prawdopodobnie będzie chciał wprowadzić drachmę opartą na złocie. Pożyjemy, zobaczymy.

    Odpowiedz
  • pinokio(2015-07-05 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    to bedzie bardak a nie nowy porzadek.nastepna hiszpania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze