Global Food Security Index 2015: państwa o najwyższych żywnościowych standardach

Autor tekstu: Artur Patrzylas  , tylko na Forsal.pl
14 lipca 2015 godz: 05:22 | Aktualizacja: 2015-07-17 23:28:08.946414+02

Global Food Security Index uwzględnia 109 państw z całego świata. Został skonstruowany przez Economist Intelligence Unit. Jak pod względem jakości sektora żywnościowego na tle świata prezentuje się Polska?

1/13
Ekologiczna żywność jest coraz popularniejsza w Polsce. Wartość rynku rośnie w tempie ponad 10 proc. rocznie
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Global Food Security Index
„Bezpieczeństwo zaopatrzenia w żywność” zostało zdefiniowane jako stan, w którym ludzie mają stały dostęp do wystarczającej ilości pełnowartościowego pożywienia, które pokrywa ich dietetyczne zapotrzebowanie na zdrowe i aktywne życie.
Global Ford Security Index uwzględnia 3 kategorie:
1. Przystępność (społeczne zdolności nabywcze żywności, wrażliwość obywateli na cenowe szoki i obecność programów wspierających konsumentów na wypadek wystąpienia kryzysów żywnościowych)
2. Dostępność (uwzględnia zdolność kraju do zaopatrzenia w żywność, ryzyko zakłócenia dostaw oraz krajowe działania w zakresie zwiększenia krajowej produkcji rolnej)
3. Jakość i bezpieczeństwo (jakość żywności pod kątem zróżnicowania i zawartości substancji odżywczych oraz bezpieczeństwa żywności w przeciętnej diecie).
statystyki

Komentarze (4)

 • smakosz(2015-07-14 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Zabawny ranking. Powinno być dokładnie na odwrót, bo USA ma najgorszą żywność na świecie, Singapur w ogóle nie ma rolnictwa, bo niby gdzie, chyba, że na dachach wieżowców. W tym pseudo-raporcie nie ma w ogóle mowy o GMO, chemizacji rolnictwa, a przecież wiadomo, że tam gdzie wielkie farmy, chemia i GMO, tam jest g..., a nie dobre jedzenie.
  Dobre jedzenie to jest z naturalnie ekologicznego pola, ręcznie ubijanej świni i własnej kiełbasy. A nie tej przemysłówki, którą reprezentują te kraje z czołówki.

  Odpowiedz
 • Courre de Moll(2015-07-14 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  Niedawno był ranking jakości życia, w którym służba zdrowia w USA zdecydowanie wygrała konkurencję, gdyż... mają najwyższe wydatki na opiekę medyczną na głowę. Takie sobie wybrali kryterium :)
  Fakt, że Stany wydają na nią niemal 20% PKB (!!!) .Tylko, że pomimo tego, WHO ocenia ogólną jakość i dostępność służby zdrowia w USA niżej, niż w większości krajów UE (gdzie kosztuje 10-12% PKB), zaś najlepiej wypada pod tym względem Singapur (i to za jedyne 7% PKB ) który wg wspomnianego rankingu dostał bardzo odległe miejsce.

  Czyli: dajcie znać kto ma wygrać, a my już dobierzemy kryteria :)

  Odpowiedz
 • Gość(2015-07-18 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Nie moge sie z tym zgodzić. Np Francja jest mistrzem w ukrywaniu zaniżonej jakości produktów i słynęła z nadużywania środków chemicznych w rolnictwie. Generalnie caly ten index jest mocno naciągany. Osobiście wole polska żywność węgierska , z naszego regionu. Nie mamy czego sie wstydzić

  Odpowiedz
 • emigrant(2015-07-15 16:01) Zgłoś naruszenie 00

  Irlandia na 5 miejscu pod względem jakości żywności. Aha. Nie no całkiem fajnie ciekawe tylko czy twórcy raportu mieli do czynienia z tłustym rasherem, ochydną fasolą, wyglądającymi obleśnie kiełbasami a na deser śmierdzącymi puddingami które nigdy koło prawdziwej kaszanki nie stały.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze