Co wiemy o planie podatkowym Szydło? Plusy dodatnie i ujemne nowej daniny

autor tekstu:Marek Chądzyński  Grzegorz Osiecki  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
27 października 2016 godz: 06:45 | Aktualizacja: 2016-10-27 11:38:07.176409+02

Najwcześniej po pierwszym listopada poznamy założenia podatku jednolitego. Na zapleczu rządu trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami. Ostatnio uchwalone ustawy o połączeniu baz danych ZUS i urzędów skarbowych mają ułatwić przygotowanie prognoz na temat skutków wprowadzenia planu Beaty Szydło. Jeśli do tego dojdzie, będziemy świadkami prawdziwej rewolucji. W jeden strumień zostaną scalone płacone do tej pory osobno składki na ubezpieczenia społeczne. Zebraliśmy dostępne na dziś informacje na temat tego, jak będzie wyglądał nowy system. W naszej analizie wskazujemy również na potencjalne pułapki, które mogą położyć reformę.

1/11
Jednolity podatek - kogo obejmie
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Dziennik Gazeta Prawna
Jak jednolity podatek wpłynie na system ubezpieczeń?
Co wiemy:
Wprowadzenie jednolitego podatku nie zmieni obecnych zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (przynajmniej takie jest założenie). Czyli np. nadal 19,52 proc naszego wynagrodzenia ma być przekazywane na konto i subkonto emerytalne i ewentualnie do OFE. Podobnie ma być z innymi składkami, które są dziś odprowadzane od wynagrodzenia z części pracownika i pracodawcy, tj rentową chorobową czy wypadkową. Składka emerytalna i rentowa osób o wysokich dochodach trafi do ZUS do poziomu tzw. trzydziestokrotności, to co zapłacą powyżej nie podwyższy im emerytur.

Wątpliwości:
Na wprowadzeniu jednolitej daniny mają zyskać osoby o najniższych wynagrodzeniach. Ma się to odbyć przez zmniejszenie klina podatkowego czyli łącznych procentowych obciążeń podatkami i składkami ich płacy a to oznacza, że zapewne nie będą płacić części składek. Pytanie czy zapłaci je za te osoby budżet czy będą miały np. okrojone uprawnienia do pewnych świadczeń.
statystyki

Komentarze (5)

 • jacezar(2016-10-27 11:20) Zgłoś naruszenie 104

  Stawiam dolary przeciw kasztanom, że ten podatek nie zostanie wprowadzony. Trzeba byłoby przebudować cały system emerytalny, żeby to zadziałało, a na to trzeba kilka lat a nie kilka miesięcy

  Odpowiedz
 • Coco (2016-10-27 09:28) Zgłoś naruszenie 62

  Składki beda dalej takie same tylko nie będziesz widział ich podziału, ma sie tym zajmować urząd wewnętrznie.

  Odpowiedz
 • wanam(2016-10-27 10:32) Zgłoś naruszenie 60

  Co z osobami, które ZUS nie płacą - ze służbami mundurowymi, z emerytami? Jeśli emeryt ma 2000 emerytury i pracuje za minimalną, zapłaci w efekcie ZUS od emerytury? Tym bardziej, iż od wynagrodzeń minimalnych mają być pobierane początkowo tylko składki, nie podatek.

  Odpowiedz
 • Work Buy Consume Die(2016-10-27 08:14) Zgłoś naruszenie 52

  A jak się to ma do planowanej likwidacji skladek ZUS, NFZ i PIT, które mają być zastąpione jedną? To jest paranoja...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze