Zniszczony raj inwestycyjny czy okazja do zakupów? Tak dziś wygląda Polska w oczach zagranicy

autor tekstu:AD  Źródło:Bloomberg
07 listopada 2016 godz: 06:45

Polska giełda tonie, rynek walutowy jest wyjątkowo niestabilny, a obligacje skarbowe notują gorsze wyniki niż 90 proc. porównywalnych papierów z innych państw regionu. Czy naprawdę jest tak źle? Bloomberg sprawdził, jak wygląda sytuacja na rynkach rok po objęciu władzy przez PiS.

1/6
Rentowność polskich i węgierskich obligacji 10-letnich
Rok po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w Polsce krajobraz rynkowy nie wygląda dobrze. „Rząd nakłania państwowe firmy, by ponad własny interes stawiały interes narodu, nakłada na banki najwyższe podatki w UE i tkwi w konflikcie z Brukselą ws. standardów demokracji w Polsce. Kiedyś Polska była postrzegana jako bezpieczna przystań na rynkach wschodzących. W ciągu roku pozytywne nastawienie inwestorów wyparowało’” – pisze Bloomberg.

“Polska nie jest już historią sukcesu” – mówi Viktor Szabo, zarządzający funduszem Aberdeen Asset Management z Londynu. „W krótkim terminie będziemy mieć do czynienia z pozytywnymi skutkami luźniejszej polityki fiskalnej i silniejszego popytu wewnętrznego, ale jest mało prawdopodobne, że takie efekty się utrzymają” – dodaje.

Przez lata rentowność polskich 10-letnich obligacji była niższa niż ich węgierskich odpowiedników. W tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Agencje Fitch i S&P podniosły ocenę wiarygodności kredytowej Węgier do poziomu inwestycyjnego. W kwietniu po raz pierwszy od 2002 roku rentowność polskich papierów przewyższyła rentowność węgierskich obligacji. Teraz różnice w wycenach tych papierów praktycznie się zacierają.
statystyki

Komentarze (9)

 • mw(2016-11-08 09:40) Zgłoś naruszenie 374

  Nasz kraj był postrzegany jako źródło taniej siły roboczej, dobre przejęcie gruntów czy fabryk i zbytu nadwyżki produkcyjnej przez różne koncerny poprzez markety. Teraz zaczynamy stawiać warunki i "euroland wielki" się buntuje i zaczyna być oburzony na nasze "widzimisie" . A cześć Polaków niskiego pokroju jeszcze lata do nich ze skargą , bo im się kariery polityczno gospodarcze pozałamywały, bo źródełko łatwego zarobku na posadce kolesiowej zaczyna wysychać i trzeba się naprawdę wziąć do roboty, a tu talentów braknie. Taka jest prawda o naszej rzeczywitości.

  Odpowiedz
 • z GPW(2016-11-07 12:35) Zgłoś naruszenie 170

  Ponadto kto chce inwestować na giełdzie, gdzie pełno jest podejrzanych(jak dla mnie transakcji), a KNF tym w ogóle się nie interesuje.

  Odpowiedz
 • Philip(2016-11-07 13:01) Zgłoś naruszenie 144

  Że Węgrzy lepsi? A czy oni czasem nie robili to samo, co robimy my dziś? Agencje i białe kołnierze doprowadzili do tego, co było w 2008r. W agencje wierzą ci, którzy sami pływają w tym sosie...

  Odpowiedz
 • Karol(2016-11-07 12:58) Zgłoś naruszenie 1312

  Dopoki kontynuowane bedzie polityka rozdawnictwa i rozwoju opartego na widzimisie pana Morawieckiego z drenazem kapitalu spolek skarbu panstwa, gielda bedzie w zlym stanie. Dla poprawy nastrojow inwestycyjnych potrzebna jest radykalna zmiana polityki gospodarczej.

  Odpowiedz
 • Marian(2016-11-07 13:58) Zgłoś naruszenie 124

  PO zabrało rękaw z kasą do OFE i rynek umiera ? Przecież prawie każdy kto grał na "bananie" wiedział, że to kasyno. Kiedyś grałem i raczej już tam nie będę topił kasy, jak chcę hazardu to sobie zahram w jednorękiego bandytę, albo ruletkę. Wystarczy wspomnieć takie szlagiery jak Petrol, Elektrim, Ruch, GANT, gdzie drobni byli robieni w konia a KNF nie widzi uchybień. Za to emeryta co spekuluje 2 akcjami to wychwyci.

  Odpowiedz
 • Observer(2016-11-07 11:26) Zgłoś naruszenie 114

  Blumberg aha

  Odpowiedz
 • z GPW(2016-11-07 12:25) Zgłoś naruszenie 104

  GPW jest w agonii. Nikomu nie radzę tu inwestować. Wiejscy politykierzy ją zniszczyli

  Odpowiedz
 • grand(2016-11-07 21:11) Zgłoś naruszenie 32

  A po co komu ta giełda? Dla mnie Ci maklerzyni to nadają się bardziej do układania bruku niż pracy "umysłowej "

  Odpowiedz
 • ooo(2016-11-07 17:37) Zgłoś naruszenie 14

  Wysyp zagranicznych spółek w Polsce. Inwestorzy ciągną nad Wisłę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze