Chodzi o nowelę ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zaproponowaną przez ministerstwo środowiska. Resort zmieniając przepisy chce zachęcić do używania toreb wielokrotnego użytku na zakupy i w ten sposób chroniąc środowisko.

Projekt zakłada m.in., że od 1 stycznia 2019 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już oferowane darmo w punktach sprzedaży. Zostaną one objęte symboliczną opłatą (tzw. opłatą recyklingową), która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą. Opłata ta może sięgać nawet 1 zł.

W opinii resortu środowiska, doświadczenia innych państw członkowskich Unii Europejskiej pokazują, że takie rozwiązanie pozwala znacząco ograniczyć zużycie toreb foliowych. Wprowadzenie opłaty było skuteczne np. w Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz na Łotwie i Węgrzech.

Rząd zajmie się także projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, zmiany w programie wynikają z konieczności dostosowania zapisów programu do zmienianej Umowy Partnerstwa, która jest dokumentem wyznaczającym ramy dla wdrażania funduszy unijnych, a tym samym wpływa na programy operacyjne.

Część zaproponowanych zmian ma również związek z przyjęciem przez rząd 14 lutego 2017 r. „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.),” oraz koniecznością dostosowania POIiŚ do potrzeb jej realizacji. (PAP)