W opublikowanym przez bank raporcie „Global Wealth Report” czytamy, że osoby, które osiągnęły pełnoletniość po 2000 roku doświadczyły „serii pechowych okoliczności” i że w młodszych grupach wiekowych występuje nieproporcjonalnie dużo osób niezamożnych.

„Musieli oni stawić czoła surowym warunkom kryzysu finansowego (…). Dotknęły ich też wysokie i dalej rosnące ceny nieruchomości, coraz większe kredyty studenckie i rosnące nierówności. Millenialsi najprawdopodobniej doświadczą większych trudności z budowaniem majątku w przyszłości, ale również dużo wyraźniejszych nierówności majątkowych niż poprzednie pokolenia.”

Wprawdzie ich relatywnie młody wiek oznacza, że nie mieli jeszcze za dużo czasu na zgromadzenie majątku (albo wydają wszystkie swoje oszczędności na tosty z awokado), ale według Credit Suisse muszą oni stawić czoła „wyjątkowo trudnym warunkom”.

Porównywanie ich z pokoleniem baby boomers może nie być sprawiedliwe, ale autorzy raportu zaznaczają, że millenialsi radzą sobie gorzej niż w młodości radzili sobie ich rodzice, szczególnie pod względem dochodów i posiadania nieruchomości. Ich perspektywy na emeryturę także są gorsze niż w przypadku poprzedzających ich pokoleń.

„Patrząc całościowo, nie można ich nazwać pokoleniem, które miało szczęście”, stwierdza Credit Suisse.

Raport dotyczy jednak również wielu innych kwestii związanych z majątkiem. Oto kilka najważniejszych wniosków, które z niego płyną:

  • Majątek światowy wzrósł przez ostatni rok o 6,4 proc. i wynosi obecnie 280 bilionów dolarów.
  • Ameryka Północna i Europa razem wzięte odpowiadają za 64 proc. całkowitego majątku gospodarstw domowych (ale stanowią zaledwie 17 proc. dorosłej populacji świata).
  • Wielka Brytania radziła sobie przez ostatni rok słabo – majątek w przeliczeniu na osobę dorosłą wzrósł tylko o 2 proc. w miejscowej walucie.
  • 1 proc. najbogatszych posiada około połowę łącznego majątku osób prywatnych.

>>> Polecamy: Jak prezentują się finanse millenialsów i młodych z pokolenia Z?