Obowiązek badania przez IJHAR-S próbek artykułów rolno spożywczych wynika wprost z prawa unijnego. Celem ustawy było rozszerzenie zakresu zadań Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o zadania związane z wykonywaniem badań laboratoryjnych próbek artykułów rolno-spożywczych na potrzeby realizacji mechanizmów wspólnej polityki rolnej.

Określony w przepisach UE wymóg wykonywania badań laboratoryjnych produktów rolno-spożywczych wiąże się z koniecznością stałego przeprowadzania analiz w tychże mechanizmach.

Do obowiązków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako agencji płatniczej należy nadzór nad prawidłową realizacją mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej oraz Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, a z kolei do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako instytucji pośredniczącej w realizacji działań funduszu pomocy, należy sprawdzanie jakości artykułów przekazywanych jako pomoc dla najuboższych.

Zarówno ARiMR jak i KOWR nie mają własnych laboratoriów, zatem badania i tak były do tej pory wykonywane w IJHARS. Dotychczasowe doświadczenia z zakresu współpracy

Reklama

z inspekcją wskazują, że wykonywanie badań laboratoryjnych próbek artykułów rolno-spożywczych przez inspekcję jest rozwiązaniem, które gwarantuje

najlepszą jakość wykonywanych badań.

Projektowane przepisy mają wejść w życie 7 dni po ogłoszeniu.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta (PAP)

autor: Anna Wysoczańska