To największe przedsięwzięcie finansowe w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o badania i rozwój. Skorzystać z niego może zarówno świat nauki, biznesu, samorządu, organizacje pozarządowe i instytucje prywatne. Krajowy Punkt Kontaktowy pomaga w realizacji flagowego projektu UE - „Horyzont 2020”. Spektrum działania jest niezwykle szerokie. Wystarczy wspomnieć, że do tej pory sfinansowano takie pomysły jak renowacja energetyczna budynków, znacznik serca, badania nad wpływem wojny na następne pokolenia czy pojazd poruszany siłą mięśni w pozycji stojącej.

Środki, które zostały na ten cel przeznaczone wynoszą 77 mld euro czyli ponad 330 mld zł w latach 2014-2020. Co ciekawe, do dyspozycji pozostała znaczna część tej kwoty.

- Krajowy Punkt Kontaktowy jest częścią Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN – tłumaczy prof. dr hab. inż. Zygmunt Krasiński. - Wspieramy innowacyjne podmioty z Polski w skutecznym pozyskiwaniu funduszy. Działamy na rzecz naukowców, przedsiębiorstw oraz innych organizacji. Jesteśmy zespołem ekspertów, którzy ściśle współpracują z Komisją Europejską.

6 czerwca w hotelu Marriott w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzone zostały podmioty za wybitne osiągnięcia w programach ramowych UE. I tak, w dziedzinie „Nauka – Uczelnie” wygrał Uniwersytet Warszawski, „Nauka – Instytuty Badawcze” Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, „Nauka – Instytuty Naukowe PAN” Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, „Biznes Małe i Średnie Przedsiębiorstwa” ITTI Sp. z o.o., „Biznes Duże Przedsiębiorstwa” Mostostal Warszawa S.A., „Administracja Samorządowa” Miasto Stołeczne Warszawa, „Podmioty Non Profit” FundingBox Accelerator Sp. z o.o., „Nagroda Indywidualna” Dr hab. Piotr Sankowski. Natomiast „Nagrodę Specjalną” otrzymał dr inż. Andrzej Siemaszko.

- To wyróżnienie przyznane jest w uznaniu dla szczególnych osiągnięć w zakresie promocji i wspierania polskiego uczestnictwa w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE, a także realizacji projektów europejskich, aktywizacji polskich ekspertów w Brukseli i promocji polskich inicjatyw badawczych i technologicznych – stwierdziła kapituła, na której czele stoi Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Krajowy Punkt Kontaktowy jest też partnerem międzynarodowego kongresu Impact'18 i idealnie wpasowuje się w jego koncepcje, a zwłaszcza w jedną ze ścieżek tematycznych – „Science To Business”, gdzie głównym tematem jest połączenie współpracy świata nauki z biznesem przy tworzeniu innowacji.

- Dokładamy wszelkich starań, aby eksperci KPK byli dostępni dla uczestniczących w ważnych wydarzeniach przedstawicieli przedsiębiorstw, gdzie mogą udzielać informacji na temat możliwości pozyskiwania dofinansowania w ramach takich instrumentów, jak Instrument MŚP (SME Instrument) czy Szybka Ścieżka do Innowacji (Fast track to innovation) w programie Horyzont 2020 – tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Zastępca Dyrektora KPK.

Impact 2018

Impact 2018

źródło: Materiały Prasowe

Co ciekawe, przeznaczamy coraz więcej pieniędzy na naukę i nowe technologię. B+R ma stać się jednym z głównych filarów obecnego rządu.

- Polska do 2020 roku ma do wydania na badania i tworzenie innowacyjnych technologii 50 mld zł – mówi Jarosław Gowin.

I to tylko ze środków własnych. Nie licząc funduszy europejskich.

Krajowy Punkt Kontaktowy istnieje od 2001 roku. Jego zadaniem jest informowanie o konkursach, organizowanie dni informacyjnych, seminariów, konferencji, przygotowywanie publikacji i biuletynów. Dla bardziej zaawansowanych beneficjentów proponuje pogłębione usługi konsultacyjne, bezpośrednie doradztwo w zakresie przygotowania wniosków oraz mentoring. Na terenie kraju działa 11 punktów kontaktowych, w których pracownicy podpowiedzą Ci, jak zdobyć grant z UE.