"Zachęcam państwa do tego, żebyście na tę nową ustawę popatrzyli od strony szans. Zależy nam wszystkim na zrównoważonym rozwoju Polski. Zasada zrównoważonego rozwoju - nie: zrównoważonej stagnacji, nie: utrzymania +status quo+. Bo świat się rozwija" – mówił Gowin do naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podczas wystąpienia na posiedzeniu Senatu uczelni.

Minister podkreślał, że polskie uczelnie muszą się rozwijać. "I ustawa (Konstytucja dla Nauki, tzw. Ustawa 2.0 – PAP) daje szansę, na taki rozwój. Ta ustawa jest zwieńczeniem wcześniejszych reform - kilku ustaw, które przyjęliśmy, nowych zasad finansowania uczelni, pewnych nowych rozwiązań organizacyjnych. I te reformy, wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat, już dają efekty (…)" – zaznaczył Gowin.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że w pierwszym tysiącu najlepszych uczelni świata pojawia się obecnie 14 polskich uczelni, z czego pięć jest tam obecnych po raz pierwszy. "Widać, że polskie uczelnie idą do przodu (…)" – powiedział. (PAP)

Autor: Katarzyna Bańcer