"Zdajemy sobie sprawę, że rządy muszą podjąć stosowne działania, ale muszą być one zgodne z traktatami wspólnotowymi, nie mogą to być działania protekcjonistyczne. Rolą Komisji Europejskiej jest bycie strażnikiem traktatu, jednakowo we wszystkich państwach członkowskich" - powiedział komisarz podczas konferencji prasowej.

McCreevy zgodził się z opinią, że obecny kryzys gospodarczy może szczególnie dotknąć małe i średnie firmy, pozbawione łatwego dostępu do finansowania działalności. Przypomniał, że Wielka Brytania, Irlandia czy Niemcy, zdecydowały się wesprzeć sektor bankowy m.in. po to, by banki nadal bez większych przeszkód udzielały kredytów małym i średnim firmom. UE pracuje też nad innymi mechanizmami wsparcia tych przedsiębiorstw.

Według komisarza, przygotowanie odpowiednich programów łagodzących skutki kryzysu jest powinnością rządów krajowych, natomiast rolą Komisji Europejskiej jest przede wszystkim monitorowanie, by pomoc publiczna była udzielana zgodnie z obowiązującymi w Unii zasadami.

Za niedopuszczalne McCreevy uznał, by proponowane mechanizmy pomocy zawierały elementy protekcjonizmu gospodarczego, inne niż te, na które zezwala unijne prawo. Wprawdzie bogatsze kraje mogą przeznaczyć na wsparcie firm więcej pieniędzy, ale zasady na jakich to zrobią, muszą być identyczne we wszystkich państwach wspólnoty.

Reklama

Charlie McCreevy przyjechał w czwartek do Katowic, by wziąć udział w konferencji poświęconej perspektywom działalności małych i średnich firm na wewnętrznym unijnym rynku.

Komisarz chwalił organizatorkę konferencji, pochodzącą z Podbeskidzia europosłankę Małgorzatę Handzlik, za jej zaangażowanie w prace dotyczące sektora małych i średnich firm oraz wdrożenia unijnej dyrektywy usługowej. W prezencie od posłanki, McCreevy dostał m.in. ciupagę i góralski kapelusz.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zapowiedział, że krótko po wizycie McCreevy'a na Śląsk przyjadą kolejni unijni komisarze. Na początku kwietnia w Gliwicach ma gościć komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Guenter Verheugen, a w połowie kwietnia gośćmi Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach będą komisarze: ds. energii Andris Piebalgs oraz ds. nauki i badań Janez Potocznik. Krótkie przemówienie do uczestników kongresu ma nagrać szef Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso.