Ministerstwo wyjaśniło, że Ardanowski uczestniczył w międzynarodowych targach gospodarki żywnościowej, rolnictwa i ogrodnictwa "Zielony Tydzień" w Berlinie. W trakcie rozmów z politykami minister rozmawiał o możliwościach pozyskiwania nowych rynków zbytu dla polskich produktów, o zwiększeniu eksportu na dotychczasowe rynki, a także o współpracy eksperckiej i doradczej - dodano.

Resort poinformował, że w dniu otwarcia targów, minister Ardanowski rozmawiał z komisarzem UE Philiem Hoganem oraz z federalną minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Julią Kloeckner.

W Berlinie Ardanowski spotkał się m.in. z ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Maksymem Martyniukiem, ministrem rolnictwa Gruzji Levanem Davitashvili, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea. Rozmawiano np. o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Resort podał też, że z ministrem rolnictwa Republiki Litewskiej Giedriusem Surplysem uzgadniano formy zaostrzenia technicznych wymagań kontrolnych i usprawnienia mechanizmów wymiany informacji między Litwą i Polską. Ponadto minister Ardanowski z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem i z dyrektorem generalnym DG Agri Jerzym Plewą omawiał kwestie dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz handlu i promocji żywności.

Spotkał się też z wiceministrem rolnictwa Chin Qu Dongyu i poinformował o planowanym w 2019 r. posiedzeniu w Polsce polsko-chińskiej grupy roboczej ws. rolnictwa, a także podkreślił, że Polska oczekuje rozszerzenia o dalsze zakłady drobiarskie możliwości eksportu drobiu.

Reklama

Od września ub.r. Polska, jako jedyny kraj europejski, może sprzedawać elementy drobiu (kurczaków i indyków) do Chin. Pozwolenie na eksport na chiński rynek ma jednak tylko pięć zakładów drobiarskich i jedna chłodnia składowa.

Polska jest największym producentem drobiu w UE. Szacuje się, że w 2018 r. produkcja wyniosła nieco ponad 3 mln ton, podczas, gdy druga co do wielkości Francja uzyskała 1,85 mln ton tego mięsa. Systematycznie rośnie eksport, w 2017 r. przekroczył 1,2 mln ton.

Największym odbiorcą polskiego drobiu są kraje UE, w tym Niemcy, gdzie trafia ok. 23 proc. eksportu. Według Krajowej Rady Drobiarstwa najbardziej perspektywicznymi są rynki azjatyckie, poza Chinami - Japonia, Filipiny, Indonezja, Indie, Wietnam, a także kraje arabskie.

Targi "Zielony Tydzień" w Berlinie odbywały się w dniach 18-27 stycznia. (PAP)

autor: Michał Boroń