Jak podkreślał na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu Nowak, UZP prowadzi działalność edukacyjną i promującą dobre praktyki w zakresie "zielonych zamówień publicznych". Rynek zamówień publicznych to ok. 270 mld zł rocznie i "jak żaden inny powinien również wziąć pod uwagę aspekty ekologiczne" - dodał.

Prezes UZP podkreślał, że w nowym prawie wprowadzana jest zasada efektywności zamówień publicznych, wprost wskazano, że powinny być one dokonywane z uwzględnieniem odpowiednich efektów, w szczególności innowacyjnych i ekologicznych. Jest też obowiązek analizy potrzeb i wymagań z uwzględnieniem aspektów ekologicznych i innowacyjnych zamawianych produktów - dodał.

Nowak mówił też, że nowe Pzp wymaga, by realizacja zamówienia również uwzględniała aspekty środowiskowe. "Przewidujemy, że w procedurach negocjacyjnych mają być uwzględnione wymagania środowiskowe" - dodał.

"Wszystkie te działania nie przyniosą efektów z dnia na dzień. Muszą być rozłożone w czasie. To są działania, które tylko pokazują wzorce działania i zachowań" - mówił Nowak.

Reklama

Jak poinformował, w ramach porozumienia z NFOŚ, UZP przygotowuje praktyczne produkty: interaktywną mapę inwestycji budowlanych, wskazującą, jak konkretne rozwiązania odnoszą się do środowiska, kalkulator wpływu pojazdu na środowisko i praktyczne wyjaśnienie rozporządzenia w sprawie metody kalkulacji cyklu życia produktu.

>>> Czytaj też: Banki mają strategie na węgiel i gaz. Pieniądze to nie wszystko