W piątek ma się odbyć posiedzenie Prezydium Komisji Trójstronnej w sprawie m.in. pakietu działań antykryzysowych. Dwa tygodnie temu związkowcy i pracodawcy zawarli porozumienie w tej sprawie i przedstawili rządowi 13 propozycji takich działań. Oficjalnie rząd do tej pory się do nich nie odniósł.
- Od tego czasu nie odbywały się też spotkania między partnerami społecznymi - mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
Wiesław Siewierski, przewodniczący Forum Związków Zawodowych, wskazuje, że wdrożenie konkretnych propozycji zależy od tego, czy rząd zagwarantuje środki na poszczególne działania.
- Oczekujemy, że zrobi to w piątek - mówi Wiesław Siewierski.
Reklama
Podkreśla, że w trakcie piątkowego posiedzenia rząd będzie musiał wreszcie odkryć karty i jasno określić, czy chce wprowadzać działania łagodzące kryzys czy nie.
- Nie chcemy dłużej bezczynnie czekać. Jeśli okaże się, że są pieniądze na realizację naszych postulatów, usiądziemy do stołu i opracujemy szczegóły koniecznych zmian - dodaje.
Niestety, nie udało nam się ustalić, jakie informacje rząd zamierza przedstawić partnerom społecznym w piątek. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie chciało nawet potwierdzić, czy rząd przeanalizował już koszty realizacji 13 propozycji zgłoszonych przez partnerów społecznych. Biuro prasowe MPiPS poinformowało jedynie, że jakiekolwiek informacje w tej sprawie zostaną przekazane dopiero po piątkowym posiedzeniu Komisji. Żadnych informacji nie udało nam się również uzyskać w Ministerstwie Gospodarki.
- Od czasu przedstawienia naszego porozumienia rząd nie przedstawił nam swojego stanowiska w tej sprawie. Mam nadzieję, że w piątek poznamy choćby założenia projektów działań antykryzysowych - podkreśla Adam Ambrozik.
Wiesław Siewierski dodaje, że partnerzy społeczni poprosili stronę rządową o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrami pracy i finansów, aby ustalić, w jaki sposób dalej będą pracować nad wprowadzeniem niezbędnych zmian.
Proces uzgadniania działań, jakie należy podjąć w celu złagodzenia skutków kryzysu, rozpoczął się jeszcze w styczniu tego roku. W tym czasie odbyło się co najmniej kilkanaście spotkań pracodawców i związkowców. W ramach Komisji Trójstronnej trwały równoległe rozmowy z rządem. 13 marca partnerzy społeczni zawarli porozumienie i przedstawili rządowi pakiet działań antykryzysowych. Zaproponowali negocjacje m.in. w sprawie zmiany przepisów o czasie pracy, ograniczenia możliwości zawierania umów o pracę na czas określony oraz wprowadzenia subsydiów płacowych dla pracowników, którzy w czasie kryzysu godzą się na zmniejszenie czasu pracy i obniżenie pensji. Dzięki wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy firmy mają łatwiej dostosowywać godziny pracy zakładu do potrzeb produkcji. Z kolei wprowadzenie zasady, że umowa o pracę na czas określony będzie mogła trwać maksymalnie np. 36 miesięcy, ma zapewnić pracownikom stabilizację zatrudnienia.