Wyjaśnienia dotyczące stoczniowego planu są opracowywane przez ISD Polska, właściciela stoczni Gdańsk.

Wiceszef resortu skarbu poinformował, że KE przesłała w ubiegłym tygodniu do MSP uwagi w sprawie planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. "W przesłanej w ubiegłym tygodniu odpowiedzi Komisja Europejska wskazuje na pewne uchybienia w tym planie. Domaga się wyjaśnień, udzielenia dodatkowych informacji" - powiedział Gawlik.

"ISD Polska pracuje już nad uwagami Komisji Europejskiej; ma sprawdzić dokumenty, które zostały dołączone do planu restrukturyzacji i wyjaśnić wątpliwości, które Komisja podnosi" - dodał wiceminister.

Rzecznik ISD Polska Jacek Łęski przyznał w rozmowie z PAP, że firma przygotowuje odpowiedzi na uwagi KE.

"Wspólnie z resortem skarbu pracujemy nad odpowiedziami dla Komisji Europejskiej. W ciągu najbliższych dni poinformujemy, w jaki sposób widzimy wyjście z tej sytuacji" - powiedział we wtorek PAP Łęski.

Uwagi zgłoszono już w połowie stycznia

W połowie stycznia minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że KE ma uwagi do programu restrukturyzacji stoczni Gdańsk (plan ten trafił do Brukseli na początku grudnia ubiegłego roku).

"Pytania i uwagi Komisji Europejskiej dotyczą możliwości finansowania przedsięwzięć zawartych w programie restrukturyzacji" - mówił wówczas szef resortu skarbu.

Pytania KE dotyczyły głównie dodatkowej pomocy publicznej, wykorzystania pieniędzy na inwestycje, a także szczegółowego harmonogramu zamykania pochylni.

W programie restrukturyzacji zapisano plany inwestycyjne stoczni Gdańsk na poziomie 600 mln zł. Inwestor zapewnił, że działalność przedsiębiorstwa będzie oparta na trzech rodzajach produkcji: stoczniowej, budowie dużych konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych. MSP ma udzielić inwestorowi 150 mln zł dodatkowej, zwrotnej pomocy publicznej na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych.

Resort skarbu przesłał pod koniec lutego KE odpowiedzi na jej pytania w sprawie planu restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk.

Jeśli Bruksela odrzuci program restrukturyzacji, stoczni Gdańsk grozi bankructwo.