Unia Europejska wymaga reformy, bo nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Wciąż zajmuje drugie miejsce wśród trzydziestu największych gospodarek świata, ale coraz rzadziej jest postrzegana jako ta wiodąca – mówiła szefowa MPiT podczas panelu "Nowa Unia – młoda Unia", który zainaugurował XI edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dodała, że chodzi nie tylko o wzmocnienie europejskiej gospodarki i konkurencyjności, ale też o odnowę norm i wartości, na których była budowana wspólnota europejska. Wskazała, że UE musi zacząć wykorzystywać swój potencjał w oparciu m.in. o swobodny przepływ towarów i usług oraz szanse, jakie daje dziejąca się na naszych oczach rewolucja cyfrowa. – Polska jest promotorem wspólnych działań w tym zakresie. Albo zawalczymy razem o konkurencyjność gospodarki cyfrowej UE, albo osuniemy się do roli konsumentów pozaunijnych technologii.

Kolejny panel, w którym uczestniczyła minister Emilewicz, poświęcony był robotyzacji. – Automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja wyeliminują już niedługo część zawodów. Nie oznacza to, że roboty wyślą ludzi na masowe i przymusowe bezrobocie. W miejsce starych zawodów, pojawią się nowe. Zmieni się charakter pracy człowieka z wytwórczej na nadzorczą. Kontrolowanie bardziej wyspecjalizowanych maszyn wymagać będzie od pracowników innych kwalifikacji niż te, które dzisiaj dominują na rynku. Przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją wynika z inteligencji emocjonalnej, umiejętności myślenia poza schematami i kreatywności – podkreśliła Emilewicz.

Pierwszego dnia Kongresu, odbyła się też dyskusja na temat przyszłości stosunków UE i Wielkiej Brytanii. Obecny na panelu wiceminister Marcin Ociepa zaznaczył, że Polsce zależy na bliskich i stabilnych relacjach z Wielką Brytanią, mimo brexitu.

– Wierzymy, że bez względu na ostateczną jego formę, uda się wynegocjować z naszym partnerem umowę, która utrzyma obecne warunki w handlu dwustronnym, a wszelkie zakłócenia zostaną zredukowane do minimum. Jak powiedział jeden z przedstawicieli brytyjskiego rządu, „Zjednoczone Królestwo opuszcza Unię, ale nie wychodzi z Europy” i tak też podchodzimy do całej sytuacji – zapewnił.

Reklama

Przedstawił działania mające na celu zminimalizowanie skutków brexit dla polskich przedsiębiorców. – Jeszcze na jesieni znaczna część firm nie była dobrze przygotowana do brexitu. Teraz, poprzez szereg inicjatyw, konferencji, warsztatów, ta sytuacja wygląda znacznie lepiej. Z kolei na panelu o polskim lobbingu w Unii Europejskiej, wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii podkreślał, że dziś aktywność polskiego biznesu mierzona rankingami aktywności lobbingowej w Brukseli plasuje nas między 13. a 18. miejscem wśród państw członkowskich Unii.

Poinformował, że 16 maja w Brukseli zostanie otwarty Business & Science Poland, który jest inicjatywą stricte biznesową, pochodzącą od samych przedstawicieli biznesu, po to, aby wspierać ich w reprezentacji swoich ich interesów. Na XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest też wiceminister Marek Niedużak. Pierwszego dnia uczestniczył w rozmowach o sukcesji w polskich firmach. Zwrócił uwagę, że w Europie rośnie liczba dobrze prosperujących biznesów, których nikt nie chce przejąć. Przypomniał, że od 25 listopada 2018 r. w Polsce obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, a z nowych rozwiązań można skorzystać niezależnie od tego czy przedsiębiorca przed śmiercią planował lub rozpoczął proces sukcesji. Według stanu na koniec kwietnia 2019 r., do CEIDG zostało wpisanych 4 850 zarządców sukcesyjnych.

– W ramach prac nad Pakietem Przyjazne Prawo, rozpoczęliśmy drugi etap zmian legislacyjnych, których celem jest ułatwienie sukcesji przedsiębiorstw. Skoncentrowaliśmy się na trzech nowych obszarach: wykonywanie praw w spółkach handlowych przez spadkobierców przed uregulowaniem spraw spadkowych; korzystanie z majątku zmarłego małżonka przedsiębiorcy do prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozliczenia zachowku, gdy spadek obejmuje przedsiębiorstwo; przenoszenie decyzji administracyjnych na następcę prawnego przedsiębiorcy – osoby fizycznej w przypadku sukcesji dokonywanej za życia – powiedział wiceminister.

Przedstawiciele Kierownictwa MPiT podczas drugiego dnia Kongresu:

09:45 - 11:00 – Step Into the Future, Biznes, praca, technologie – teraz przyszłość - wiceminister Marek Niedużak

11:30 - 13:00 – Przemysł w Europie - wiceminister Marek Niedużak

15:30 - 17:00– Polskie porty morskie - wiceminister Marek Niedużak

15:30 - 17:00– Wciąż w smogu (?) – pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny

>>> Czytaj też: Wiatraki na Bałtyku. Kiedy doczekamy się tej ważnej inwestycji?