VI Europejski Kongres Mobilności Pracy z udziałem ekspertów z Europy rozpoczął się w czwartek w Krakowie. Jego głównym tematem jest sprawa nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników.

"Kolejne wydarzenie, rekordowa frekwencja, ponad 500 uczestników - przedstawicieli przedsiębiorców, świata nauki i administracji, które - mam nadzieję - pomoże wypracować jednolite, mocne stanowisko w dyskusji, którą dzisiaj podjęła, rozpoczęła Polska" - mówiła podczas briefingu prasowego minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak wyjaśniła, debata ta zainicjowana została "bardzo mocnym głosem, wtedy, kiedy dyskusja nad nowelizacją dyrektywy o pracownikach delegowanych się rozpoczęła". Wskazała jednak, że jej drugą odsłoną jest "jesień ubiegłego roku, kiedy to zdecydowaliśmy się zaskarżyć fragmenty tej dyrektywy, dotyczące przede wszystkim dwóch elementów - wysokości wynagrodzenia i wszelkich świadczeń, uzyskiwanych przez pracowników delegowanych, oraz tego jak należy rozumieć kumulowany czas pracy pracownika delegowanego".

"To bardzo ważne forum i bardzo ważne dla nas spotkanie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu uda nam się zachęcić polskich przedsiębiorców, którzy delegują pracowników do tego, żeby dostarczyli nam - jeszcze szerzej - wiedzy na temat niemożności implementacji tej dyrektywy, braku jasności tych przepisów, co - mamy nadzieję - skupi większą grupę państw wokół naszego stanowiska" - mówiła.

Reklama

Minister Emilewicz odniosła się także do tzw. "czarnej księgi", która ma stanowić zbiór praktyk, które będą wskazywać przedsiębiorcy. "Te dokładne praktyki będziemy chcieli przedstawić w Komisji Europejskiej. Przedstawiać je systematycznie, bo przypominam, że dyrektywa jeszcze nie obowiązuje, wchodzi w życie w połowie przyszłego roku" - mówiła minister Emilewicz. "A już dzisiaj mamy wiele sygnałów, że łamane jest prawo, które dzisiaj obowiązuje, zatem to jest nasza amunicja, broń w dyskusji z Komisją Europejską" - dodała.

W wydarzeniu udział wzięła również prezes ZUS Gertruda Uścińska, która mówiła dziennikarzom, że dyskutowana podczas kongresu dyrektywa "w zasadniczy sposób może się przełożyć na liczbę firm, które świadczą usługi w innych państwach, ponieważ wejdzie wymóg zasad wynagradzania - nie według stawki minimalnej, tylko faktycznego wynagrodzenia w danej branży, zawodzie w danym państwie". "W tym zakresie to może też wpłynąć na liczbę pracowników delegowanych, którzy są wysyłani przez firmy świadczące usługi" - wyjaśniła.

Z kolei organizator wydarzenia, wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy dr Marek Benio, podczas briefingu prasowego omówił jego najważniejsze cele. "Idea tegorocznego kongresu opiera się na tym, żeby poddać nowe regulacje - które w tej chwili, są w trakcie uchwalania, albo zostały uchwalone - testowi na poczucie sprawiedliwości" - wyjaśnił.

"Dzisiejszy kongres służy temu celowi, żeby po raz pierwszy powiedzieć: sprawdzam. Czyli zadać pytanie różnym interesariuszom z wielu państw członkowskich, nie tylko polskim firmom, czy te nowe rozwiązania są dla nich sprawiedliwe, czy też - czego niestety się obawiamy, po niektórych sygnałach - będą prowadziły do jeszcze większego rozczarowania wspólnym rynkiem, Unią Europejską" - sprecyzował.

Dr Benio wyraził również nadzieję, że "na kongresie padnie wezwanie do większej wymiany informacji, do gwarantowania rzetelnej informacji przedsiębiorcom, pracownikom".

"Dlatego, że dostęp do informacji o kształcie tych przepisów jest gwarancją tego, że delegowanie pracowników będzie zgodne z prawem, pozbawione barier - po prostu łatwiejsze" - mówił. "A dla wspólnego rynku delegowanie pracowników jest najbardziej naturalnym sposobem konwergencji gospodarczej, czyli wyrównywania poziomów między państwami - nazwijmy to - doganiającymi, a państwami +starej piętnastki+" - dodał.

VI Europejski Kongres Mobilności Pracy potrwa w Krakowie do piątku. Drugiego dnia - w ramach Dialogu Obywatelskiego na temat przyszłości rynku wewnętrznego UE - głos zabierze komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska