Jest to pierwszy przypadek tej choroby od września ubiegłego roku. Wówczas chorobę stwierdzono w gospodarstwie położonym w powiecie chełmskim (lubelskie), w którym utrzymywano cztery świnie.

Jak poinformował w czwartek w komunikacie Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii jest to piętnaste ognisko afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Gospodarstwo w Garliszkach (gmina Gołdap) położone jest w obszarze objętym ograniczeniami. Według Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka, w okolicy znajdowano szczątki padłych dzików zarażonych wirusem ASF. A świnie, które się tam znajdowały były często na wolnym wybiegu.

Reklama

"Padło tam pięć świń, reszta zostanie ubita w czwartek - powiedział szef weterynarii. Dodał, że w tej chwili prowadzone jest dochodzenie epizootyczne, prowadzona jest kontrola gospodarstw w promieniu 3 i 7 kilometrów.

Na Warmii i Mazurach według służb weterynaryjnych odnotowano już 413 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików.

W sumie od początku pojawienia się choroby w Polsce (od połowy lutego 2014 r.) do końca ubiegłego roku stwierdzono dotychczas 213 ogniska choroby u świń i wykryto ponad 3300 przypadków ASF u dzików. Najwięcej zachorowań świń na ASF miało miejsce w 2018 r.

Według Inspekcji Weterynaryjnej w ubr. stwierdzono 109 ognisk u świń ASF w 22 powiatach pięciu województw: w woj. lubelskim - 76 ognisk; w woj. mazowieckim - 8; w woj. podlaskim - 3; woj. podkarpackim - 8 i w woj. warmińsko - mazurskie - 14.

Z powodu ASF w latach 2014-2018 wybito łącznie ok. 43 tys. świń (z tego 25 tys. w 2018 r.), a odszkodowania dla rolników z tego tytułu wyniosły 14 mln zł.

W tym roku wykryto jedno ognisko i ponad 160 przypadków u dzików. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska, Agnieszka Libudzka