Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj powiedział w piątek podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa, że ok. 900 osób każdego dnia rejestruje firmę.

W Jasionce Haładyj uczestniczył w panelu dyskusyjnym "Sytuacja MŚP po pół roku funkcjonowania Konstytucji Biznesu".

"Obserwujemy więcej rejestracji firm. Dokonuje tego ok. 900 osób dziennie. Jest to istotny wzrost w stosunku do tego, co było wcześniej; o ok. 10 proc" - mówił wiceminister.

W jego ocenie, więcej nowych firm powstaje m.in. dzięki obowiązującej od pół roku Konstytucji Biznesu. "Krótkoterminowe cele zostały osiągnięte" - zauważył.

"Mamy działającego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zmniejszyła się +produkcja prawa+ w związku z tym, że wprowadziliśmy zapis dotyczący tworzenia przepisów gospodarczych. Pojawiły się też pierwsze wyroki sądowe, które się odwołują do zasad typu domniemania niewinności, czy zasady pewności prawa" - wyliczał Haładyj.

Reklama

Zauważył, że "jest pozytywnie nastawiony do pierwszych efektów". Jednocześnie zauważył, że ministerstwo przedsiębiorczości i technologii monitoruje sytuację.

"Jeżdżąc po różnych regionach Polski rozmawiamy zarówno z przedsiębiorcami, jak i urzędnikami. Tym pierwszym pokazujemy, jakie prawa daje im Konstytucja Biznesu. Z kolei urzędnikom przypominamy obowiązki, które mamy wobec przedsiębiorców. Chcemy, żeby relacje były partnerskie" - wyjaśnił.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Najważniejszą ustawą z pakietu Konstytucji Biznesu jest Prawo przedsiębiorców. Wprowadziło ono zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej czy ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców.

Ustawa znosi ponadto obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami - przedsiębiorca w kontaktach z dużą częścią urzędów będzie miał obowiązek posługiwania się wyłącznie numerem NIP.

W Jasionce k. Rzeszowa odbywa się Kongres 590. Swoją nazwę kongres wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego celem jest promowanie polskiej gospodarki.