Straty w rolnictwie szacują specjalne komisje powoływane na wniosek samorządu rolniczego przez wojewodę. Oszacowanie strat odbywa się w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia wystąpienia szkody przez rolnika. Protokół strat jest podstawą do uzyskania pomocy ze strony państwa, np. w postaci kredytów klęskowych.

Z danych przekazanych przez wojewodów wynika, że komisje ds. szacowania strat w rolnictwie działają lub działały w 199 gminach na terenie kraju. Dotąd jedynie 14 komisji zakończyło swoje prace.

"Z ich protokołów wynika, że 3582 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 13 tysięcy hektarów, w tym ponad 1421 ha wynosi powierzchnia działek, na których szkody przekroczyły 70 proc. oraz 8400 mkw powierzchni szklarni i tuneli foliowych, gdzie powstały szkody na powierzchni co najmniej 70 proc. upraw" - czytamy w komunikacie.

Resort przypomina, że w tym roku dopłata do składki ubezpieczenia wynosi 65 proc., a w budżecie państwa jest prawie 1 mld złotych przeznaczonych na ten cel. W kolejnych latach suma ta zostanie jeszcze zwiększona. (PAP)

Reklama