"Autorytet MFW wzrośnie nie tylko dzięki nowym środkom finansowym, którymi będzie dysponował, ale także dzięki temu, iż będzie on elementem nowego systemu wczesnego ostrzegania przed ryzykiem dla globalnego systemu finansowego" - powiedział Barroso na konferencji prasowej. MFW będzie sprawował monitoring we współpracy z nowym globalnym regulatorem FSB (Financial Services Board). Rezerwy MFW mają wzrosnąć do 750 mld dolarów z obecnych 250 mld USD, z czego 250 mld dolarów ma być dostępnych od zaraz.

Barroso przypomniał, że wkład UE do podwyższonych rezerw MFW wyniesie 75 mld euro (ok. 100 mld USD). Według szefa KE jednym z celów G20 jest wprowadzenie wspólnych standardów w globalnym systemie finansowym. Barroso zwrócił uwagę na "poważne kroki", które zostaną podjęte przeciwko rajom podatkowym, które wyłamują się z tych standardów. Szef KE uznał Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) za właściwą instytucję do walki z praniem pieniędzy i uchylaniem się od obowiązków podatkowych, ponieważ OECD już wcześniej opracowała zasady postępowania w takich sytuacjach.

Londyński szczyt G20 Barroso uznał za sukces UE, ponieważ postulaty opracowane na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej zostały przyjęte przez G20 w formie zaleceń. "UE jest za tym, by gospodarka była otwarta, lecz by obowiązywały w niej jasno określone zasady" - powiedział Barroso.