Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ranking 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce

12 kwietnia 2013, 06:42
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
1. Donald Tusk Szef rządu zaczął zeszły rok od wprowadzania w życie zapowiedzi z expose, które stabilizowały finanse publiczne. Najważniejszymi były: wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmiana w systemie emerytur mundurowych. Początek roku oznaczał też walkę o nasze interesy w ramach paktu fiskalnego, co ostatecznie udało się uzyskać. Ale najważniejsze decyzje, skutkujące gospodarczo, mają dotyczyć budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. I druga połowa zeszłego roku upłynęła właśnie pod znakiem walki o to, by cięcia jak najmniej nas dotknęły. Tuskowi udało się wywalczyć 73 mld euro (niemal 300 mln zł) z funduszy europejskich. Druga połowa roku także na krajowym podwórku okazała się ciężka dla premiera. O sukcesie wizerunkowym, jakim było Euro 2012, szybko zapomniano, tym bardziej że gospodarcze efekty futbolowego święta okazały się dyskusyjne w kontekście upadłości dużych firm budowlanych realizujących państwowe kontrakty. Na jesieni premier zdobył się na kolejne expose, tym razem pod hasłem „R jak rodzina”, by przezwyciężyć demograficzną zapaść, i „I jak inwestycje”, by podtrzymać wzrost. Gospodarka bowiem wyraźnie zwolniła, a zielona wyspa dostała zadyszki. 2,5 proc. wzrostu PKB przewidziane w ubiegłorocznym budżecie było wyrazem pesymizmu. Dziś to założenie optymistyczne.
1. Donald Tusk Szef rządu zaczął zeszły rok od wprowadzania w życie zapowiedzi z expose, które stabilizowały finanse publiczne. Najważniejszymi były: wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmiana w systemie emerytur mundurowych. Początek roku oznaczał też walkę o nasze interesy w ramach paktu fiskalnego, co ostatecznie udało się uzyskać. Ale najważniejsze decyzje, skutkujące gospodarczo, mają dotyczyć budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. I druga połowa zeszłego roku upłynęła właśnie pod znakiem walki o to, by cięcia jak najmniej nas dotknęły. Tuskowi udało się wywalczyć 73 mld euro (niemal 300 mln zł) z funduszy europejskich. Druga połowa roku także na krajowym podwórku okazała się ciężka dla premiera. O sukcesie wizerunkowym, jakim było Euro 2012, szybko zapomniano, tym bardziej że gospodarcze efekty futbolowego święta okazały się dyskusyjne w kontekście upadłości dużych firm budowlanych realizujących państwowe kontrakty. Na jesieni premier zdobył się na kolejne expose, tym razem pod hasłem „R jak rodzina”, by przezwyciężyć demograficzną zapaść, i „I jak inwestycje”, by podtrzymać wzrost. Gospodarka bowiem wyraźnie zwolniła, a zielona wyspa dostała zadyszki. 2,5 proc. wzrostu PKB przewidziane w ubiegłorocznym budżecie było wyrazem pesymizmu. Dziś to założenie optymistyczne. / Newspix

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(6)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • czik
  2013-04-12 10:01:50
  Jeśli kolejni tacy jak ten pierwszy, to niech Pan Bóg ma Polskę w swojej opiece. Amen
  0
 • koks
  2013-04-12 10:40:35
  " W końcu nawet niebu to obrzydło
  Już nas opatrzność miała dość
  i rzekł Pan Bóg - wytracę to bydło
  Bo juz na nich patrzec bierze złość "

  Teraz tylko czekać
  0
 • Kajo
  2013-04-12 15:48:00
  C zik, Módl się o zdrowie bo na rozum już za późno. Wystarczy odrobinę wysiłku by zapoznać się z danymi Eurostatu ( nie, to nie platformerska instytucja) by obiektywnie ocenić, czy Premier Tusk dobrze rządzi czy źle.
  0
 • kontra
  2013-04-12 16:35:33
  Kajo te wszystkie dane z rożnego rodzaju rankingów , giełd,eurostatów możesz wsadzić między bajki bo to jest zwykle mieszanie w gospodarce w zalężności od tego z jakimi humorami bydzą się rano ci co te rankingi prowadzą.
  0
 • lenka
  2013-04-13 21:38:12
  Ta pierwsza osoba w rankingu to magisterek który ma 100 a może więcej doradców i za niego decydują. On sam nic dobrego nie wymyślił i będzie jeszcze gorzej niż jest.Ale mamy polaków, którzy niestety, nic nie rozumieją i przez nich też jest coraz gorzej bowiem uznają tego człowieczka.Niedługo doprowadzicie do tego że nasz kraj rozbiorą sąsiedzi ze wschodu i z zachodu.
  0
 • Siercze
  2013-04-14 17:19:08
  Sodomia i Gomoria Ludzie!
  0

Zobacz więcej