Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu był pytany, czy są decyzje ws. podatku od nadmiarowych zysków spółek Skarbu Państwa.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki pytany w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), dlaczego podczas kryzysu cierpią zwykli Polacy, podczas gdy spółki Skarbu Państwa notują zyski, zapowiedział, że rząd wypracuje mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami. "Albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy - tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania - podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie" - zapowiedział premier.

W piątek rzecznik rządu poinformował, że trwa analiza, jeśli chodzi o "kwestie związane z możliwym dodatkowym opodatkowaniem niektórych obszarów, nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale generalnie podatkiem od zysków nieproporcjonalnych”. "Do tego potrzebne są dodatkowe analizy, ale także uwzględnienie inwestycji spółek, bo pamiętajmy, że wiele spółek Skarbu Państwa dokonuje inwestycji, które mają na celu zapewnić w przyszłości dodatkowe bezpieczeństwo energetyczne czy inwestycji w różnych obszarach swojego funkcjonowania" - mówił Müller.

"Na ten moment nie mam szczegółów do przedstawienia. Decyzje wiążące nie zapadły" - dodał.Müller

Reklama

Podatek od nadmiarowych zysków musiałby uwzględniać planowane inwestycje

Ewentualny podatek od nadmiarowych zysków, nakładany na przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe, musiałby uwzględniać planowane przez nie inwestycje, podał rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że "żadne wiążące decyzje" w sprawie tego podatku nie zapadły.

"Pamiętajmy o tym, ze wiele spółek Skarbu Państwa dokonuje inwestycji, które mają na celu w perspektywie 2-3-4 lat zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo energetyczne czy w różnych obszarach swojego funkcjonowania, więc to też trzeba brać pod uwagę" – dodał.

Podkreślił, że nie podjęto żadnych decyzji w tej sprawie.

"Na ten moment nie mam szczegółów do przedstawienia, ponieważ żadne decyzje wiążące w tym obszarze nie zapadły" – oznajmił.

Podatek od nadzwyczajnych zysków, wprowadziły m.in. Włochy (opodatkowując dodatkowe zyski spółek energetycznych - początkowo 10%, a obecnie - 25%, jeśli są one o co najmniej 10% wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku i wynoszą ponad 5 mln euro) i Węgry (dodatkowy podatek będzie pobierany w 2022 r i 2023 r. od dodatkowych zysków spółek energetycznych i banków), prace trwają w Wielkiej Brytanii (ma być pobierany na poziomie 25% od nadmiarowych zysków spółek energetycznych). Wprowadzenie takiego podatku rozważają również Stany Zjednoczone, prowadzone są także dyskusje w Niemczech.

kmz/ amac/