"Została podjęta decyzja, że my, jako podmiot, będziemy odpowiedzialni za organizację polskiego pawilonu na Expo w Dubaju w 2020 roku" - powiedział Pisula na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Dodał, że PAIH jako organizatora wystawy wskazało Ministerstwo Rozwoju. "MR postanowiło wskazać nas, jako Polską Agencję Inwestycji i Handlu, jako podmiot, który byłby odpowiedzialny za organizacją polskiego pawilonu podczas wystawy światowej Expo w Dubaju w 2020 roku" - wskazał Pisula.

Jak wyjaśnił, ta sugestia ze strony Ministerstwa Rozwoju musi zostać zaakceptowana przez Radę Ministrów. "Ale wydaje się, że w związku z naszymi ustawowymi obowiązkami (...) to będzie od teraz nasza odpowiedzialność" - zaznaczył szef PAIH.

Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymały prawo do organizacji Wystawy Światowej Expo 2020 w listopadzie 2013 r., a w listopadzie 2015 r. Dubaj został oficjalnie ogłoszony jego gospodarzem.

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Connecting Minds, Creating the Future" ("Łącząc umysły, tworząc przyszłość").

Jak podkreślił resort rozwoju, szczególne znaczenie dla organizatorów Expo 2020 ma kwestia zrównoważonego rozwoju; połowa energii elektrycznej ma pochodzić ze źródeł energii odnawialnej zlokalizowanych na terenie obiektu, 90 proc. materiałów zużytych do jego budowy ma być zutylizowanych, natomiast tereny wykorzystywane do jego konstrukcji mają służyć pod budowę ośrodków naukowo-badawczych.

Organizatorzy podkreślają, że będzie to pierwsze światowe Expo w regionie MEASA (Middle East, Africa and South Asia - region Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej), który tworzą 72 kraje o 2,8 mld populacji. Na terenie o pow. 4,38 km2 zlokalizowanym w Dubai South District spodziewanych jest ponad 25 mln zwiedzających, z czego 70 proc. spoza ZEA (największy odsetek w dotychczasowej historii Expo), jak również 200 podmiotów reprezentujących narody, organizacje międzynarodowe, korporacje oraz instytucje edukacyjne. Przewiduje się udział gości ze 180 krajów, a każde z tych państw będzie miało swój indywidualny pawilon. Koszt organizacji Expo 2020, jak szacują organizatorzy, wyniesie ok. 6 mld USD. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz