"Chcemy zadać kłam głupotom, które opowiada się na temat inwestycji w Warszawie" - powiedział Olszewski, odnosząc się do słów posła PiS Jacka Sasina.

Sasin stwierdził w niedzielnym wywiadzie dla Polskiego Radia 24, że w ostatnich latach w Warszawie "powstawały tylko wieżowce w centrum". "Ani żaden most, ani żadna inwestycja kulturalna. Druga linia metra - nieskończona. Hanna Gronkiewicz-Waltz dokończyła głównie to, co zaplanowano za czasów rządów Lecha Kaczyńskiego" - powiedział Sasin.

Olszewski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że od 2006 roku w Warszawie na inwestycje, Ratusz wydał ok. 30 mld złotych. Podkreślił, że dzięki nim, w mieście powstało blisko 40 tys. nowych miejsc pracy.

Wiceprezydent zaznaczył, że na inwestycje kulturalne przeznaczono z tej kwoty z budżetu miasta ok. 3,5 mld złotych. "Spośród inwestycji w kulturę, które zostały zrealizowane, te najbardziej spektakularne, to m.in. nowa scena Teatru Roma, nowa scena Teatru Kwadrat, Teatru Powszechnego, Nowego Teatru" - wymieniał.

Dodał, że w trakcie realizacji wciąż są inwestycje kulturalne warte ok. 900 mln zł. "Jeszcze nigdy Warszawa nie miała takiego szczęścia, jeżeli chodzi o inwestycje w kulturę, jaką miała na przestrzeni ostatnich paru lat" - oświadczył wiceprezydent Warszawy.

Według Olszewskiego, "większość miejsc najchętniej odwiedzanych przez warszawiaków, czy turystów, to miejsca, które powstały na przestrzeni ostatnich lat". Wśród przykładów wymienił Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz muzeum w Palmirach.

Dopytywany o wydatki na inwestycje w innych obszarach, Olszewski podkreślił, że błędem jest zestawianie ich ze sobą. "Inne są koszty dużej infrastruktury jak np. metro a inne inwestycji kulturalnych. Byłoby nieracjonalne, gdybyśmy wydawali tyle samo na kulturę, co na transport publiczny" - tłumaczył wiceprezydent miasta.

Zapewnił też, że niezmiennie, priorytetem Ratusza, pozostaje transport publiczny. Jak mówił, inwestycje w ten obszar to blisko połowa kwoty wydanej na wszystkie inwestycje realizowana z budżetu miasta. "Inwestujemy środki w sieć metra, sieci powiązań kolejowych, linie tramwajowe, wymianę autobusów miejskich na bardziej ekologiczne" - wymieniał Olszewski.

Przypomniał ponadto, że w ciągu ostatnich jedenastu lat, stołeczny Ratusz zrealizował też kilka dużych inwestycji we współpracy z rządem PO-PSL. Wśród nich wymienił budowę stadionu PGE Narodowy, obwodnicy Warszawy czy modernizację lotniska im. Fryderyka Chopina oraz stołecznych dworców.

Dodał, że w ostatnich latach coraz więcej środków jest przeznaczanych na mniejsze inwestycje związane np. miejską zielenią.

Dopytywany, których inwestycji nie uda się dokończyć za kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz, Olszewski wyraził nadzieję, że kolejny prezydent stolicy będzie kontynuował rozpoczęte już projekty. "Ogłosiliśmy wyniki konkursu na Plac Centralny przy Placu Defilad (...) w trakcie przetargu na wybór wykonawcy jest projekt dotyczący spalarni odpadów, projekty zbiorników retencyjnych, czy dotyczące adaptacji do zmian klimatu" - wyliczał Olszewski. (PAP)

autor: Maciej Zubel