„Realizacja projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego w Lublinie, ograniczy niską emisję oraz poprawi jakość powietrza w mieście” – poinformowała w środę rzeczniczka LPEC-u Teresa Stępniak-Romanek.

Inwestycja obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach: Wrotków, Czechów Północny, Ponikwoda, Felin, Kośminek, Bronowice, Węglin Południowy, Dziesiąta, Śródmieście. To dzielnice, w których w ostatnim czasie powstało m.in. wiele bloków mieszkalnych. „Wraz z rozbudową miasta, rozbudowujemy infrastrukturę ciepłowniczą” – powiedziała rzeczniczka.

W sumie powstanie około 21 km rur sieci ciepłowniczej, o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych i zapotrzebowania na ciepło. „Wszystkie zadania planowane są do wykonania w nowoczesnej technologii rur preizolowanych” – zaznaczyła Stępniak-Romanek.

Jak wyjaśniła, są to rury z fabrycznie wykonaną zewnętrzną warstwą izolacyjną, która ma znacznie wyższe parametry izolacyjne niż stare rury. Ponadto rury preizolowane wyposażone są w specjalne systemy alarmowe sygnalizujące nieprawidłowości np. zawilgocenia, które mogą być przyczyną potencjalnej awarii sieci.

Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku. Koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie to blisko 49 mln zł. LPEC na tę inwestycję pozyskał dotację 24,4 mln zł z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. „Umowa w tej sprawie została już podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – dodała rzeczniczka.

Podkreśliła, że głównym celem realizowanego projektu jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło przez wyspecjalizowane elektrociepłownie, które produkują ciepło i prąd równocześnie. „Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa oraz poziom zanieczyszczeń w mieście” – zaznaczyła.

Sieć ciepłownicza zarządzana przez LPEC stanowi jeden wspólny system obejmujący swoim zasięgiem większość obszaru Lublina. Łączna długość tej sieci to ok. 450 km. 65 proc. sieci ciepłowniczej w Lublinie wykonana jest w nowoczesnej technologii preizolowanej.

Ciepło do sieci zarządzanej przez LPEC dostarczają dwie elektrociepłownie: Elektrociepłownia Lublin Wrotków (będąca odziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) oraz Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.(PAP)

autor: Renata Chrzanowska

edytor: Sonia Sobczyk