"Jeżeli się zadłużamy po to, żeby więcej konsumować, to na naszym etapie rozwoju gospodarczego - nie jest najlepiej" - mówił Morawiecki na konferencji "Gospodarcza suwerenność" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jak dodał, Polska potrzebuje dzisiaj oszczędności. "Potrzebujemy dzisiaj w niektórych miejscach - nawet właśnie kosztem konsumpcji - więcej inwestowania w infrastrukturę, w innowacyjność - to jest niezwykle ważne w całym modelu gospodarczym, który my rozwijamy" - powiedział. "Chcemy Polskę rozwijać, a nie Polskę zwijać" - deklarował.

Premier wymienił w tym kontekście przywracane posterunki policji, czy placówki pocztowe. Zapowiedział również: "Z panem wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim pokażemy w poniedziałek na konferencji, czym jest wiarygodność, jak dotrzymujemy słowa i w jaki sposób spinamy całą Polskę tą siecią budowy dróg gminnych, samorządowych i powiatowych".

Podkreślił, że należy też odbudować "kontrakt społeczny w duchu zasad społecznej gospodarki rynkowej". Jak mówił, taka jest właśnie filozofia i polityka obecnego rządu - żeby starać się pomagać słabszym, bardziej potrzebującym grupom naszego społeczeństwa.

Wskazał na program 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego. "To są wielkie programy, które już kosztują nas 40-50 mld zł. To jest poziom całego deficytu budżetowego państwa. Pozyskaliśmy te środki, wygrywając kolejne bitwy z przestępcami podatkowymi. Ale już kolejnych wielkich takich środków nie będzie" - powiedział szef rządu.

Zdaniem premiera dla suwerenności gospodarczej potrzebny jest także program Mieszkanie plus.

"Wierzę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do wzmocnienia suwerenności gospodarczej i odniesienia wielkiego sukcesu, historycznego sukcesu w niedalekiej już przyszłości" - konkludował.

>>> Czytaj też: USA ma największe długi od zakończenia II wojny światowej. Zatopią najpierw... Polskę