Jeśli ta prognoza się sprawdzi, będzie to nadal jeden z lepszych wyników w Unii Europejskiej.

Z najnowszych, zimowych szacunków gospodarczych opublikowanych przez KE w czwartek wynika też, że w 2018 roku PKB Polski wzrósł o 5,1 proc. To więcej, niż KE przewidywała jeszcze kilka miesięcy temu. W listopadzie 2018 roku szacowała, że będzie to 4,8 proc.

"Wzrost PKB Polski wyniósł 5,1 proc. w 2018 roku i było to najszybsze tempo wzrostu od 2007 roku. Wzrost ten był głównie napędzany popytem krajowym, szczególnie silną konsumpcją prywatną, inwestycjami publicznymi i gromadzeniem znacznych zapasów" - podała KE wskazując, że w tym i następnym roku spodziewa się jednak spowolnienia.

Bruksela prognozuje spadek importu i eksportu w Polsce. Jako czynnika ryzyka dla polskiej gospodarki wymienia te związane z popytem zewnętrznym i trendami w sektorze prywatnych inwestycji.

Reklama

KE oczekuje jednocześnie silnego wzrostu inwestycji publicznych w 2019 roku przy wsparciu funduszy unijnych. Z kolei wysoki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych ma być ważnym czynnikiem wzmacniającym prywatne inwestycje.

Zdaniem unijnych urzędników szybki wzrost płac powinien przekładać się pozytywnie na konsumpcję prywatną, ale jednocześnie negatywny wpływ będą miały spowolnienie zatrudnienia i wyższa inflacja.

>>> Czytaj też: MFW zapowiada znaczne spowolnienie wzrostu PKB Polski w 2019 roku

KE obniżyła też prognozę wzrostu dla strefy euro. W tym roku będzie się ona rozwijać w tempie 1,3 proc., natomiast w 2018 r. - według najnowszych szacunków - urosła o 1,9 proc.

Jeszcze jesienią analitycy Komisji przewidywali, że w 2018 r. wzrost PKB w eurolandzie wyniesie 2,1 proc., natomiast w 2019 r. spadnie, ale nieznacznie, do 1,9 proc. Najnowsze dane pokazują, że założenia te były zdecydowanie zbyt optymistyczne. Gospodarka całej UE według najnowszych prognoz Komisji w 2018 r. urosła o 1,9 proc., natomiast w 2019 r. ma się zwiększyć o 1,5 proc.

KE podkreśla, że aktywność gospodarcza uległa spowolnieniu już w drugiej połowie zeszłego roku w ślad za wyhamowaniem w światowym handlu. Niepewność osłabiła zaufanie, a wydajność w niektórych państwach członkowskich została dotknięta takimi czynnikami jak zakłócenia w produkcji samochodów, napięcia społeczne, czy niepewność w polityce fiskalnej - czytamy w raporcie. W rezultacie PKB zarówno w strefie euro, jak w UE spadło do 1,9 proc. w 2018 r., z 2,4 proc. w 2017 r.