PERN rozstrzygnął przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Zbiorniki w Boronowie i Rejowcu wykona Mostostal Warszawa, a w Emilianowie i Małaszewiczach Naftoremont – Naftobudowa.

Jak poinformowała w piątek spółka, to element realizacji II etapu rozbudowy pojemności na produkty naftowe, a dzięki tym inwestycjom pojemność baz magazynowych PERN zwiększy się o 126 tys. m sześc.

PERN przypomniał, że w ramach II etapu trwa już budowa zbiornika o pojemności 32 tys. m sześc. w bazie w Koluszkach. Rozpoczęła się też procedura wyboru wykonawcy na budowę dwóch zbiorników po 32 tys. m sześc. oraz infrastruktury im towarzyszącej w bazie paliw w Dębogórzu. Drugi etap rozbudowy pojemności zwiększy pojemność baz paliwowych PERN łącznie o 222 tys. m sześc., czyli o około 12 proc.

Spółka podkreśliła, że rozbudowa pojemności na paliwa to jedna z inwestycji PERN, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministtrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym i znajdują swoje odzwierciedlenie w strategii Spółki do 2022 roku.

W listopadzie 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, zgodnie z którym PERN ma wspierać dywersyfikację dostaw ropy do Polski, a także pełnić „wiodącą rolę” w składowaniu tego surowca oraz paliw, "zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego", w tym rozbudową pojemności magazynowych.

Reklama

PERN rozbudowuje też zbiorniki surowcowe – łącznie o około 600 tys. m sześc. pojemności na ropę naftową w Bazie i Terminalu Naftowym w Gdańsku – oraz system rurociągów. Na koniec 2021 r. spółka planuje oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla Aglomeracji Śląskiej. Na koniec 2023 r. ma być gotowa II nitkę rurociągu pomorskiego, łączącego Płock z Gdańskiem. Wszystkie te inwestycje radykalnie zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski - podkreślił PERN.

PERN to państwowa spółka o znaczeniu strategicznym, odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

>>> Czytaj też: Oto największa na świecie morska farma wiatrowa. Zasili nawet 1 mln domów