Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do uczestników negocjacji, Partia Razem, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa Jana Śpiewaka porozumiały się co do wspólnego startu w wyborach w Warszawie. Ich kandydatem na prezydenta stolicy ma być Jan Śpiewak. Już w nadchodzącym tygodniu trzy organizacje mają ogłosić zawarte przez siebie porozumienie programowe. Wystosują też zaproszenie do współpracy do innych ruchów miejskich - w tym organizacji z koalicji skupionej wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Nowacka pytana we wtorek w Radiu Zet, czy w wyborach na prezydenta stolicy poprze Śpiewaka, podkreśliła, że kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła i nie są znane nazwiska wszystkich kandydatów. "Za chwileczkę z tej lewej strony, która niestety nie umie się zebrać w tych wyborach, jeszcze wypłynie kilku kandydatów" - zauważyła.

Jak podkreśliła, doszło do "pewnego porozumienia programowego pomiędzy stowarzyszeniem Inicjatywa Polska, Partią Razem, Partią Zieloni i jednym z ruchów miejskich, w którym jest Jan Śpiewak". "Dzisiaj ja nie mogę powiedzieć, że wystawiamy kogoś wspólnie na kandydata na prezydenta" - dodała Nowacka. Wyraziła "olbrzymią nadzieję", że w wyborach samorządowych wystartuje niezrzeszona warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz. "Jeżeli wobec kogoś dzisiaj ja mam polityczne zobowiązania i komuś po prostu ufam, że będzie dobrą kandydatką na prezydenta, to jest Paulina Piechna-Więckiewicz, a cała reszta jest dzisiaj spekulacjami" - powiedziała Nowacka.

"Dzisiaj, jak słyszę, że wystawiam na kandydata na prezydenta Jana Śpiewaka, to mówię: to nie jest prawdą" - podkreśliła Nowacka. Dodała też, że nie rozmawiała ze Śpiewakiem. "Uważam, że przedwczesne jest dzisiaj decydowanie, kto będzie kandydatem na prezydenta, w szczególności, jeżeli ta osoba ma wątplwiości, co zrobić w drugiej turze" - dodała. We wtorkowej rozmowie w TOK FM Śpiewak zadeklarował, że jeżeli w drugiej turze wyborów samorządowych w Warszawie trzeba będzie wybierać między PiS a PO, prawdopodobnie odda nieważny głos.

"Stąd mam poważne wątpliwości, czy można dzisiaj powiedzieć, że poprze się kogoś, kto może mieć wahania - w sytuacji takiej, w jakiej jesteśmy - że może nie oddać głosu na kandydata, który jednak spełnia te podstawowe wartości demokratyczne" - oceniła w Radiu Zet Nowacka. Jak dodała, w przypadku drugiej tury między Rafałem Trzaskowskim popieranym przez PO i Nowoczesną a kandydatem Zjednoczonej Prawicy Patrykiem Jakim zdecydowanie poprze Trzaskowskiego.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.