Pierwszy informację o rezygnacji Budzanowskiej podał na twitterze członek Komisji Ewaluacji Nauki, dr hab. Emanuel Kulczycki.

"Wiceminister Anna Budzanowska właśnie poinformowała Komisję Ewaluacji Nauki, że złożyła dymisję i od 15 lutego br. nie będzie pracować w Ministerstwie Edukacji i Nauki, wskazując, że uczelnie mogą zakwestionować legalność ewaluacji opartej na właśnie opublikowanym wykazie" - napisał Kulczycki. Mowa o opublikowanym w środę przez resort edukacji nowego, rozszerzonego wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Rzecznik resortu Anna Ostrowska zapytana przez PAP o dymisję poinformowała: "Potwierdzam, Pani Anna Budzanowska złożyła dymisję z funkcji Podsekretarza Stanu w MEiN. Data odejścia była uzgodniona już kilka tygodni temu. Łączenie tego faktu z kwestią wykazu czasopism jest nieuprawione" - podkreśliła.

Budzanowska pełniła funkcję podsekretarza stanu początkowo - od grudnia 2019 r. - w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa i Wyższego, a potem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przewodniczyła pracom zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Wcześniej była dyrektorem generalnym w MNiSW.

Reklama

Współtworzyła Narodowy Kongresu Nauki oraz cykl konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Odpowiadała za projekty strategiczne w ministerstwie oraz przewodniczyła pracom zespołu do spraw wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Była członkiem Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta z ramienia MNiSW.

Anna Budzanowska ma stopień naukowy doktora nauk humanistycznych nadany przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również Podyplomowe Studia Menedżerskie prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskała tytuł Executive MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Uniwersytetu Gdańskiego i Rotterdam School of Management Erasmus University.

W dotychczasowej karierze wiceminister Budzanowska m.in. pełniła funkcję dyrektora ds. współpracy instytucjonalnej w Kancelarii Prezydenta RP, kierowała również Departamentem Sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, gdzie odpowiadała za przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 r. i w Londynie w 2012 r. W 2007 r. roku, jako zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, sprawowała nadzór nad realizacją inicjatyw z zakresu dyplomacji kulturalnej, a także uczestniczyła w pracach związanych z planowaniem udziału Polski w EXPO w Saragossie w 2008 r.

Pracę w administracji publicznej łączyła z działalnością akademicką, zdobywając doświadczenie dydaktyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Obecnie resortem edukacji i nauki kieruje od października 2020 r. Przemysław Czarnek. Wiceministrami są: Dariusz Piontkowski, Marzena Machałek, Włodzimierz Bernacki, Tomasz Rzymkowski i Wojciech Murdzek.