W czwartek w Uniejowie (Łódzkie) rozpoczęły się dwudniowe obrady przedstawicieli 16 województw oraz zaproszonych gości i ekspertów. Wśród nich są m.in. wiceminister resortu rozwoju Jerzy Kwieciński oraz wiceprzewodniczący Komitetu Regionów przy Unii Europejskiej Markku Markkula. Jednymi z kluczowych tematów omawianych przez uczestników konwentu jest bowiem polityka spójności i aktualny stan wdrażania programów operacyjnych w Polsce w obecnej perspektywie finansowej UE (2014-2020) oraz przyszłe wsparcie unijne po 2020 r., a także rola regionów w zmieniającej się Europie.

"To co jest dla nas dziś najważniejsze, to rozmowa na temat wykorzystania środków z polityki spójności w naszym kraju. Z jednej strony możemy być dumni, bo w UE jesteśmy postrzegani jako lider w polityce spójności. Z 15 mld euro, które Komisja Europejska wypłaciła za zrealizowane działania ponad 5 mld euro trafiło do Polski" – powiedział Kwieciński podczas spotkania z dziennikarzami przed rozpoczęciem konwentu.

Jednocześnie wskazał na "dysproporcje, które w wykorzystywaniu funduszy unijnych pomiędzy poszczególnymi regionami są naprawdę olbrzymie". "Mamy bowiem woj. pomorskie, które ma w podpisanych umowach prawie 70 proc., a z drugiej strony mamy regiony, które nie wychodzą ponad 20 proc. To jest odwrotna sytuacja do tej, którą mieliśmy w poprzedniej perspektywie finansowej. Wówczas to regiony ciągnęły całą politykę spójności, a w tej chwili ciągną ją programy krajowe, aczkolwiek też niektóre programy regionalne" – wyjaśnił wiceminister rozwoju i pełnomocnik premier ds. funduszy europejskich i rozwoju regionalnego

Zaznaczył, że wykorzystanie funduszy UE to bardzo istotny temat ze względu na rozpoczęte rozmowy dotyczące budżetu w przyszłej perspektywie finansowej UE po 2020 roku. Jak tłumaczył, "z punktu politycznego najważniejszym czynnikiem, który decyduje o kształcie tych rozmów jest wykorzystanie obecnych środków będących w dyspozycji poszczególnych krajów". "Dla nas to jest więc niewątpliwie bardzo ważna kwestia" – podkreślił Kwieciński.

Reklama

Markulla przyznał, że "Polska jako kraj stała się silnym modelem, jeśli chodzi o wykorzystanie funduszu spójności". Jak dodał, to bardzo ważna kwestia w kontekście planowania budżetu po roku 2020.

Unijny urzędnik mówiąc o roli regionów w zmieniającej się Europie zwrócił uwagę na środowe wystąpienie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w Strasburgu. "Widzimy w nim, w jaki sposób regiony i miasta jeszcze mocniej będą partycypowały w rozwoju UE. W związku z tym ogromnie istotne jest, jak funkcjonuje miejscowy przemysł, czy uniwersytety, bo wszystkie zmiany mają zostać wdrożone przy ich współuczestnictwie" – tłumaczył wiceprzewodniczący europejskiego Komitet Regionów, będącego zgromadzeniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych UE.

Dodał, że jednym z pięciu priorytetów wyszczególnionych przez przewodniczącego KE było odnowienie przemysłu. "To musi mieć miejsce przy współuczestnictwie miast oraz regionów. Musimy szukać partnerstw, możliwości do współpracy i bazowania na europejskiej wiedzy. Ma to być zmiana, która obejmie cały region Europy Środkowo-Wschodniej" – wskazał Markulla.

Gospodarz wydarzenia marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień poinformował, że w czasie dwudniowej wymiany opinii i dyskusji pojawią się również tematy aktualnych i ważnych wydarzeń w kraju. "To m.in. interwencje, które podejmowały samorząd i rząd po zniszczeniach po nawałnicach w woj. pomorski, kujawsko-pomorskim i Wielkopolsce. To sprawy niezwykle istotne dla mieszkańców naszych województw i samorządowa sprawność ma w tym procesie niewątpliwe znaczenie" – podkreślił.

Wiceminister Kwieciński dodał, że w kwestii pomocy poszkodowanym regionom mamy szansę na skorzystanie ze wsparcia UE, ale – jak przyznał - trzeba spełnić określone warunki.

Wśród pozostałych zagadnień Konwentu Marszałków Województw są też m.in. promocja starań o organizację EXPO 2022 w Łodzi, które jest wspólnym przedsięwzięciem rządu i samorządu, oraz możliwości i korzyści dla regionów wynikające ze współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Wspólne Przedsięwzięcie" w zakresie B+R.

W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorców i Zarządu woj. łódzkiego podpisali umowę na realizację programu "Jeremie II", będącego wsparciem finansowym dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na łączną kwotę 66 mln zł. W jej ramach będą udzielane pożyczki inwestycyjne oraz inwestycyjno-obrotowe, jak również mikropożyczki na rzecz przedsiębiorstw sektora MŚP działających na terenie woj. łódzkiego.

Spotkanie w Uniejowie jest pierwszym z trzech zjazdów szefów samorządów wojewódzkich, które odbędzie się w Łódzkiem. Ten region w tym półroczu przewodniczy Konwentowi.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

edytor: Marek Michałowski