"Wciąż jesteśmy sceptyczni co do tego, że wśród członków RPP pojawi się zgoda na podwyżki stóp proc., która podręcznikowo powinna równoważyć stymulacje ze strony fiskalnej, przynajmniej tak długo, jak długo inflacja pozostaje niska" - napisano w raporcie.

"Niemniej jednak, jakiekolwiek sugestie na temat tego, że stopy procentowe powinny być niższe, powinny zniknąć, jak tylko pakiet będzie zatwierdzony" - dodano.

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w trakcie konwencji nowe propozycje programowe. Zgodnie z nimi od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500+ obejmie pierwsze dziecko w rodzinie, a do 1 maja wszyscy emeryci otrzymają "trzynastą" emeryturę w kwocie 1.100 zł.

>>> Czytaj też: PwC: Płaca realna w Polsce wzrośnie o ponad 140 proc. do 2040 r.

Ponadto, jeszcze w 2019 r. ma zostać obniżona stawka PIT dla wszystkich osób pracujących, natomiast dla pracowników do 26. roku życia. zostanie wprowadzona zerowa stawka PIT. W 2019 roku koszt uzyskania przychodów ma zostać co najmniej dwukrotnie podwyższony.

Zgodnie ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego, koszt przedstawionych w sobotę propozycji wyborczych PiS to 30-40 mld zł w skali roku.

Autorzy raportu zaznaczyli też, że pakiet przedstawionych propozycji stanowi ryzyko w górę dla prognoz Morgan Stanley dotyczących wzrostu gospodarczego w Polsce - tj. 3,5 proc. w 2019 r. i 3,6 proc. w 2020 r.

Jak obietnice PiS wpłyną na finanse publiczne? Oto możliwe skutki nowego programu socjalnego